Dr Edna B. Foa – profesor psychologii klinicznej Uniwersytetu Pensylwanii, dyrektor Center for the Treatment and Study of Anxiety. Zajmuje się badaniem zagadnień z zakresu psychopatologii i leczenia zaburzeń lękowych, przede wszystkim zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i zaburzenia stresowego pourazowego. Jest autorką 18 książek oraz ponad 350 artykułów i rozdziałów w książkach. Za swoją pracę została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Dr Elna Yadin – psycholog, dyrektor kliniki leczenia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego w Center for the Treatment and Study of Anxiety na Uniwersytecie Pensylwanii. Jej zainteresowania obejmują badanie i leczenie zaburzeń lękowych, zwłaszcza zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i zaburzenia stresowego pourazowego. Jest autorką prac na temat mózgowych mechanizmów wzbudzania i łagodzenia lęku oraz terapii zaburzeń lękowych u dzieci, nastolatków i dorosłych.
Dr Tracey K. Lichner – psycholog, przełożona superwizorów w Center for the Treatment and Study of Anxiety na Uniwersytecie Pensylwanii. Gdy pracowała na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, brała udział w badaniach nad genetycznymi uwarunkowaniami zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Jej zawodowe zainteresowania obejmują psychoterapię oraz propagowanie wiedzy na temat opartych na dowodach terapii zaburzenia stresowego pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i przedłużającej się reakcji żałoby.
Bezsprzecznym walorem programu jest fakt, że prezentuje on dającą obecnie pacjentom największe szanse na wyleczenie metodę terapii OCD. Skuteczność terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji została potwierdzona w licznych badaniach empirycznych. Autorki programu są autorytetami w dziedzinie pracy badawczej i klinicznej dotyczącej zaburzeń lękowych zwłaszcza zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego. Podręcznik terapeuty zawiera precyzyjne i praktyczne informacje dotyczące kolejnych etapów terapii i ewentualnych problemów, które mogą wystąpić w jej przebiegu. Poradnik pacjenta napisany przystępnym językiem będzie z pewnością dobrze służył osobom uczestniczącym w terapii.Joanna de Flassilier- Popławska - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta. Ukończyła podyplomowe szkolenie w terapii poznawczo – behawioralnej dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez Oxford Cognitive Therapy Centre i Centrum Terapii Poznawczo – Behawioralnej.
Polecamy również program dla małych dzieci w wieku 5-8 lat Terapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego małego dziecka jak i dzieci i młodzieży w wieku 8-17 lat Terapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego dzieci i młodzieży.
Patronat:
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej im. Zdzisława BizoniaPsychiatria.pl - portal wiedzy o psychiatrii i psychoterapiiPoza Schematami
Spis treściO autorkach
O serii
Podziękowania
Rozdział 1Wstępne informacje dla terapeutów
Rozdział 2Diagnoza – ocena nasilenia objawów
Rozdział 3Elementy składowe ekspozycji i powstrzymania reakcji
Rozdział 4Sesja pierwsza: planowanie terapii – część 1
Rozdział 5Sesja druga: planowanie terapii – część 2
Rozdział 6Sesja trzecia: ekspozycja i powstrzymanie reakcji – wprowadzenie ekspozycji in vivo
Rozdział 7Sesja czwarta: ekspozycja i powstrzymanie reakcji – wprowadzenie ekspozycji wyobrażeniowej
Rozdział 8Sesje pośrednie: kontynuacja ekspozycji i powstrzymania reakcji
Rozdział 9Sesja ostatnia
Rozdział 10Najczęstsze problemy podczas ekspozycji i powstrzymania reakcji
Załączniki
Bibliografia