Przedłużona ekspozycja jest jedną z nielicznych metod psychoterapii tak gruntownie przebadanych w Polsce. W ramach programów TRAKT 1-3 (zespół kierowany przez prof Bogdana Zawadzkiego) prowadzone były pierwsze w Polsce badania porównujące skuteczność psychoterapii metodą przedłużonej ekspozycji, farmakoterapii, leczenia skojarzonego (Popiel, Zawadzki, Pragłowska, Teichman, 2015), a później także porównujące PE z terapią poznawczą PTSD (SEF-CT). Są to jedyne jak dotychczas polskie badania, których dane i wyniki zostały uwzględnione w rekomendacjach NICE leczenia PTSD (2019) i licznych metaanalizach dotyczących terapii PTSD. A opracowany w ramach programu TRAKT-3 protokół terapii poznawczej stanowił podstawę programu profilaktyki PTSD i podręcznika wraz z materiałami do ćwiczeń opublikowanego przez GWP w 2019 - „Skuteczne działanie w stresie” (GWP, 2019).
Niniejszy podręcznik stanowi kompendium wiedzy na temat diagnozowania i leczenia zaburzenia stresowego pourazowego. Przybliżenie wyników najnowszych badań dotyczących skuteczności psychoterapii PTSD oraz zaprezentowanie konkretnych metod i narzędzi stało się przyczynkiem do jego udoskonalenia i opracowania wydania drugiego. Autorki profesjonalnie, merytorycznie prowadzą czytelnika przez meandry terapii PTSD metodą przedłużonej ekspozycji. Zawarty w podręczniku protokół poznawczo-behawioralny jest wartościowym niezbędnikiem zarówno poczatkujących, jak i doświadczonych klinicystów. Ogromnym walorem publikacji jest wsparcie i zrozumienie okazywane czytelnikowi przez autorki. Pozwala to krok po kroku rozwijać kompetencje psychoterapeutyczne z poczuciem bezpieczeństwa. Podręcznik terapeuty wraz z poradnikiem klienta stanowią świetny komplet do wykorzystania w zorientowanej na traumę terapii poznawczo-behawioralnej.
Marta Szydłowska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS
Ta książka to majstersztyk. Stanowi kwintesencję ponad trzydziestu lat pracy nad leczeniem PTSD. Omówione w niej procedury terapeutyczne to najaktualniejsze, najlepiej przebadane empirycznie metody spośród wszystkich psychoterapii stosowanych w przypadku PTSD, przetestowane na tysiącach osób i skuteczne w redukowaniu objawów tego zaburzenia.
Podręcznik jest „szyty na miarę”, by terapeuta mógł jak najsprawniej przeprowadzić sesje przedłużonej ekspozycji. Rozdziały poświęcone kolejnym sesjom zawierają dokładne omówienie ich przebiegu. Każda sesja jest szczegółowo opisana z uwzględnieniem celów, informacji dla pacjenta, technik pracy. Autorki pomagają podjąć decyzję, kto i w jakich okolicznościach jest odpowiednim kandydatem do terapii, a model teoretyczny przedstawiony przejrzyście na początku książki pozwala rozwiać wątpliwości, kiedy należy zmodyfikować terapię.
Praca terapeutyczna bywa emocjonalnie trudna. Autorki podpowiadają, jak wypracować w sobie akceptującą postawę, by móc towarzyszyć pacjentom w najtrudniejszych chwilach i zapewnić im uzdrawiającą przestrzeń.
Malinowska-Wikaryjczyk
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka-dydaktyczka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Poradnia CBT
Terapia metodą przedłużonej ekspozycji autorstwa prof. Edny Foa jest rekomendowana (m.in. przez International Society for Traumatic Stress Studies) jako jedna z najskuteczniejszych form leczenia objawów zaburzenia stresowego pourazowego. Niniejszy podręcznik nie zastępuje specjalistycznego szkolenia, jest jednak jego nieodłącznym elementem. Klarowny opis protokołu leczenia, sesja po sesji, wraz z przykładami klinicznymi i podstawami naukowymi są nieocenioną pomocą dla wszystkich terapeutów i terapeutek poznawczo-behawioralnych pracujących tą metodą.
dr n. społ. Karolina Staniaszek
psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej
O autorkach:dr Edna B. Foa – profesorka psychiatrii na University of Pennsylvania i dyrektorka Center for the Treatment and Study of Anxiety. Poświęciła się badaniu metod leczenia lęku i zaburzeń pokrewnych, przede wszystkim zaburzenia stresowego pourazowego i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Opracowany przez nią program terapii PTSD to najdokładniej zweryfikowany empirycznie program leczenia tego zaburzenia, powszechnie stosowany na całym świecie.
dr Elizabeth A. Hembree – profesorka psychologii na wydziale psychiatrii szkoły medycznej University of Pennsylvania. W praktyce klinicznej i badaniach skupia się przede wszystkim na zaburzeniach lękowych, psychologicznym oddziaływaniu traumy, terapii zaburzeń związanych z traumą i wykorzystaniu terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzenia stresowego pourazowego.
dr Barbara Olasov Rothbaum – profesorka psychiatrii, wicedyrektorka ds. badań klinicznych, kierowniczka Katedry Neuropsychofarmakologii im. Paula A. Janssena, a także dyrektorka programu leczenia traumy i lęku oraz programu dla weteranów na Emory University. Specjalizuje się w badaniach nad leczeniem zaburzeń lękowych, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzenia stresowego pourazowego.
dr Sheila A. M. Rauch – profesorka psychologii na wydziale psychiatrii i nauk behawioralnych szkoły medycznej Emory University, dyrektorka kliniczna programu dla weteranów tejże uczelni oraz dyrektorka ds. badań i oceny programów zdrowia psychicznego w VA Atlanta Healthcare System. Od ponad dwudziestu lat prowadzi badania z zakresu leczenia zaburzenia stresowego pourazowego i zaburzeń lękowych, a także terapię osób dotkniętych tymi zaburzeniami