Edna B. Foa – profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Pensylwanii oraz dyrektor Ośrodka Terapii Lęku i Badań nad Lękiem. Poświęciła się badaniu metod leczenia stanów lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołu stresu pourazowego i fobii społecznych. Jest jedną z wiodących światowych ekspertów w tych dziedzinach. Brała udział w pracach nad klasyfikacją zaburzeń psychicznych DSM-IV. Wraz ze współpracownikami szkoli psychoterapeutów i specjalistów klinicznych w prowadzeniu terapii metodą przedłużonej ekspozycji.
Elizabeth A. Hembree – profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Nadzoruje program leczenia ofiar gwałtów i przestępstw w Ośrodku Terapii Lęku i Badań nad Lękiem. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zespołu stresu pourazowego.
Barbara Olasov Rothbaum – profesor psychiatrii na Emory University w Atlancie. Specjalizuje się w terapii osób z zaburzeniami afektywnymi, a jej zainteresowania badawcze obejmują także lęki i zespół stresu pourazowego. Była wielokrotnie nagradzana za swoją prace naukową. Jest częstym prelegentem na międzynarodowych sympozjach i konferencjach. Jest pionierem w dziedzinie wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości w leczeniu osób z zaburzeniami społecznymi i psychicznymi.
Patronat:
Interdyscyplinarne Centrum Genetyki ZachowaniaPolskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej im. Prof. Zdzisława BizoniaPolskie Towarzystwo Badań nad Stresem Traumatycznym Psychiatria.pl
SPIS TREŚCIPrzedłużona ekspozycja w Polsce. Wstęp do polskiego wydania
O serii
Rozdział 1Wstępne informacje dla terapeutów
Rozdział 2 Diagnoza i specyficzne aspekty terapii
Rozdział 3Sesja pierwsza
Rozdział 4 Sesja druga
Rozdział 5Sesja trzecia
Rozdział 6Sesje pośrednie
Rozdział 7Sesja ostatnia
Rozdział 8Przewidywanie problemów i dostosowanie terapii do klienta: wspieranie efektywnego zaangażowania
Aneks 1
Wywiad dotyczący traumatycznego wydarzenia
Aneks 2
Hierarchia ekspozycji in vivo
Bibliografia