Czy narzucasz sobie – a być może również innym – wyjątkowo wysokie standardy? Czy twój wewnętrzny głos wciąż ci powtarza, że jesteś kimś niewystarczająco dobrym, niezależnie od tego, jak wiele osiągasz? Czy nie podejmujesz nowych wyzwań z obawy przed porażką?
Perfekcjoniści stawiają sobie nierealistycznie wysokie wymagania, dążą do doskonałych rezultatów i są bezlitośnie samokrytyczni. Wiążą swoje poczucie wartości z wynikami i osiągnięciami, dlatego z obawy przed porażką, zawstydzeniem czy uznaniem za niekompetentnych unikają angażowania się w nowe rzeczy, odmienne od tego, co znają. Łatwiej przychodzi im zauważanie swoich błędów i niedociągnięć, trudniej zalet i dokonań. Miewają też trudności z dotrzymywaniem terminów, bo chcąc wykonać zadanie jak najlepiej, odkładają je na później bądź w nieskończoność poprawiają i nigdy nie są w pełni zadowoleni.
Taka postawa przyczynia się do życia w ciągłym stresie i napięciu, obniżenia nastroju, przepracowania, straty możliwości. Niszczy poczucie własnej wartości i więzi z ludźmi. Jak zatem odnaleźć równowagę?
Dzięki tej praktycznej książce odkryjesz źródła swojego perfekcjonizmu i uświadomisz sobie, jak perfekcjonizm przejawia się w twoim życiu oraz jak negatywnie wpływa na twoje zdrowie i relacje. Zrozumiesz, że on nie pozwala ci podejmować ryzyka i ruszyć naprzód.
Autorka opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne, dzięki którym zmienisz perfekcjonistyczne, często kłopotliwe zachowania i uwolnisz się od ograniczających cię przekonań. Przestaniesz określać swoją wartość na podstawie produktywności i osiągnięć, a w zamian nauczysz się okazywać sobie współczucie, radzić sobie z ostrym samokrytycyzmem, prokrastynacją, poczuciem winy i wstydem, a także przezwyciężać potrzebę kontroli i koncentracji na osiąganiu wyznaczonych celów. Zaakceptujesz swoje niedoskonałości i zaczniesz postrzegać popełniane błędy jako okazje do rozwoju. Rozpoczniesz nowe życie – życie bez lęku przed porażką, zażenowaniem, krytyką czy odrzuceniem.
Perfekcjonizm, choć przynosi wiele korzyści, może odebrać satysfakcję i radość nawet z najpiękniejszych chwil. Sprawia, że czujemy się niewystarczający. Jeśli szukasz równowagi oraz chcesz się rozwijać z poszanowaniem swoich potrzeb i wartości, ta książka może w tym pomóc. Autorka w łagodny i angażujący sposób prowadzi czytelnika przez wszystkie etapy pracy nad perfekcjonizmem i jego skutkami. Pomaga zbadać źródła nieadaptacyjnych standardów, proponuje strategie pomocne w mierzeniu się z prokrastynacją i krytykowaniem siebie. Zachęca do uważności i troski o siebie. Cieszę się, że ten poradnik pojawił się na polskim rynku. Wierzę, że sprawdzi się zarówno jako osobisty przewodnik, jak i jako wsparcie w gabinecie psychoterapeuty.
Alicja Rawinis-Tomaszewska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna,
wykładowczyni w Szkole Psychoterapii Crescentia
Jeśli trzymasz w ręku tę książkę, to znaczy, że borykasz się z perfekcjonizmem. Sharon Martin proponuje sprawdzone i oparte na wynikach badań naukowych metody i ćwiczenia, które pozwalają zrozumieć powtarzające się dysfunkcjonalne zachowania oraz lepiej sobie z nimi radzić Czy twoje poczucie własnej wartości zależy od osiągnięć i zdobycia pierwszego miejsca? Czy odkładasz w czasie różne zadania z obawy, że nie wykonasz ich celująco? Osoby z bezwzględnymi standardami często myślą w kategoriach „wszystko albo nic” – jeśli nie wejdą na szczyt, to znaczy, że są nieudacznikami.
Ten oparty na rzetelnej wiedzy poradnik pomoże ci uwolnić się od samokrytycyzmu. Uświadomi, jak towarzyszyć sobie i innym z życzliwością, ciepłem i łagodnością w trudach dnia codziennego.
Agnieszka Tousty-Ingielewicz
psycholożka, psychoterapeutka w Centrum E-Moc-Ja
przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej
ARTYKUŁY I RECENZJE3 Minuty Patrycji
Jak nauczyć się odpuszczać - Malwina Huńczak
Perfekcjonizm, czyli 100% to za mało - Rozmowa Gośki Serafin - Farbowanie życia z Alicją Rawinis-Tomaszewską
O perfekcjonizmie dr Artur Kołakowski w rozmowie z Dariuszem Bugalskim