„Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami” to cenna pozycja dla wszystkich, chcących rozwijać swoje umiejętności terapeutyczne w tym nowym, niezwykle efektywnym podejściu.
Arnoud Arntz i Gitta Jacob – autorzy książki w bardzo przystępny i dogłębny sposób przybliżyli zagadnienie pracy z trybami pacjenta, co jest głównym zadaniem podczas pracy z pacjentem.
W pierwszej części książki wyjaśnione są podstawowe pojęcia terapii schematów takie, jak: schemat i sposoby radzenia sobie. Pozwala profesjonalistom w tym nurcie usystematyzować wiedzę, a osobom, które rozpoczynają edukację zrozumieć założenia teoretyczne.
Schematy i sposoby radzenia sobie z nimi omówione są na konkretnych opisach przypadków. Dzięki temu możemy zrozumieć jak manifestują się poszczególne schematy w zachowaniu, emocjach i w sferze poznawczej.
W części pierwszej książki omówione są również dokładnie tryby. Niezwykle pomocne są stworzone na podstawie opisów przypadków konceptualizacje w oparciu o model trybów. Autorzy dają konkretne wskazówki jak zdiagnozować tryby, a także jak je zróżnicować, co jest często bardzo trudnym zadaniem. Ciekawe jest przedstawienie modeli trybów specyficznych dla różnych zaburzeń osobowości.
Pomimo tego, że część pierwszą można uznać za teoretyczną, nie brakuje cennych praktycznych informacji – np. jak i kiedy omówić z pacjentem jego model trybów.
Druga część „Terapia” to niezbędny przewodnik do pracy z pacjentem dla każdego terapeuty schematu. Wszystko jest niezwykle ważne i godne zapamiętania. W tej części opisana jest praca poznawcza, doświadczeniowa, behawioralna oraz oparta na relacji terapeutycznej w odniesieniu do konkretnego trybu. Każdy rozdział poświęcony jest oddzielnemu trybowi. Omówione są techniki pracy z trybami, ale także są one przedstawione na przykładach fragmentów sesji terapeutycznych.
Każdy rozdział zakończony jest zbiorem odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania, co uzupełnia wcześniej przeczytany materiał.
Jestem przekonana, że jest to obowiązkowa lektura w biblioteczce terapeuty, gdyż bez wątpienia należy do pozycji, po które sięga się nie jeden raz.
Marta Żurowska - Superwizor i psychoterapeuta schematu