PREMIERA: 20 PAŹDZIERNIKA 2023
- Trudno ci wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania?
- Masz poczucie winy, kiedy odmawiasz innym lub robisz coś dla siebie?
- Podejmujesz zobowiązania, których później żałujesz?
- Ludzie cię wykorzystują i wchodzą ci na głowę?
Jeśli tak, to prawdopodobnie masz trudności z wyznaczaniem zdrowych granic. Stawianie granic to dla wielu z nas duże wyzwanie. Nie przywykliśmy do proszenia o to, czego nam trzeba, i upominania się o swoje. Boimy się rozczarować i obrazić innych ludzi albo sprawić im przykrość. Tak bardzo skupiamy się na ich potrzebach, że zapominamy o własnych. W efekcie pojawiają się złość, frustracja, wypalenie; czujemy się niedoceniani, nieważni i źle traktowani.
Możemy jednak nauczyć się stawiać granice życzliwie i asertywnie, co pozwala budować bardziej satysfakcjonujące relacje, oparte na wzajemnym szacunku i równości obu stron. Właśnie w tym pomoże ci ta książka. Dzięki niej postawisz zdrowe granice we wszystkich obszarach życia – bez poczucia winy i bez lęku. Ćwiczenia oparte na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej pomogą ci wychwycić myśli i przekonania, które to utrudniają, a następnie zastąpić je przekonaniami bardziej adekwatnymi i pomocnymi.
Twoje potrzeby są ważne i masz prawo do ich zaspokojenia, dlatego zasługujesz na zdrowe granice.
Co nam dają granice?
- Określają tożsamość i indywidualność – pokazują, że jesteś jedyną w swoim rodzaju, autonomiczną osobą, a nie przedłużeniem kogoś innego.
- Komunikują innym, jak chcemy być traktowani, czego potrzebujemy i czego oczekujemy.
- Poprawiają relacje z ludźmi – oznaczają jaśniejszą komunikację, rzadsze nieporozumienia i konflikty, większe zaufanie i szacunek oraz silniejsze więzi.
- Chronią nas przed krzywdą fizyczną i emocjonalną.
- Podnoszą samoocenę – kiedy potrafimy asertywnie wyrazić swoje myśli, uczucia i pomysły, zyskujemy poczucie mocy i sprawczości.
Dzięki tej książce odkryjesz, jak:
- asertywnie komunikować swoje uczucia i potrzeby;
- przezwyciężyć lęk i poczucie winy, gdy chcesz zaznaczyć swoje granice;
- chronić się przed osobami, które usiłują cię wykorzystać;
- pielęgnować zdrowe relacje oparte na równowadze.
Granice wiążą się ze stawaniem po swojej stronie i w obronie osób, które tego potrzebują. Wiążą się z autentycznością i troską. Sharon Martin pyta: jak rozumiesz granice? Kiedy ich naruszenie jest postrzegane jednoznacznie, a kiedy bywa niezauważalne? Co się dzieje, gdy nie mamy granic? Niniejsza książka to oparty na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej – podejścia terapeutycznego o naukowo udowodnionej skuteczności – praktyczny przewodnik dbania o granice własne i innych osób. Gdybyśmy wszyscy to potrafili, świat byłby dużo lepszym miejscem.
dr n. społ. Karolina Staniaszek
psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralne
Asertywność i stawianie granic stanowią wyzwanie dla wielu z nas. Opierają się na założeniu, że wszyscy mamy takie same prawa, że każdy z nas liczy się tak samo jak inni. Są podstawą traktowania siebie z miłością i szacunkiem. Zapraszają także innych do traktowania nas w taki sposób. Nie będziemy potrafili stawiać granic, jeśli nie uwierzymy, że zasługujemy na szacunek. Sharon Martin pięknie wyjaśnia, czym są granice i dlaczego ich potrzebujemy, aby żyć pełniej, szanując siebie i swoje zdrowie, oraz w dobrych relacjach z innymi ludźmi. Jeśli asertywność sprawia ci trudność lub jeśli chcesz zgłębić ten temat, przyjrzeć się pod tym kątem swoim relacjom i codziennemu funkcjonowaniu, podumać i poćwiczyć, to jest to książka dla ciebie.
Kaja Dwulat
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka w trakcie szkolenia, entuzjastka terapii schematu oraz terapii akceptacji i zaangażowania
Granice to dla wielu z nas trudny temat. Czym one tak właściwie są? Jak je wyznaczyć? Jak mówić o swoich myślach, emocjach, wartościach i potrzebach, by zostać usłyszanym? Jak reagować na stałe naruszanie własnych granic? Na te i inne pytania odpowiada Sharon Martin. Z niezwykłą delikatnością, szacunkiem i uwagą przeprowadza nas przez (niełatwy) proces stawiania granic. Uczy szanowania granic nie tylko cudzych, ale także własnych. Ten poradnik to niezbędnik każdego, kto zmaga się z trudnościami w tym obszarze.
Olga Daliga,
psycholożka, psychoedukatorka, prowadzi konto na Instagramie @psycho.inspiracje