Powszechnie sądzi się, że sukces jest źródłem szczęścia. Nic bardziej błędnego!
Zdaniem światowej sławy naukowca Shavn’a Achor’a. jest odwrotnie – to szczęcie jest źródłem sukcesu. Osoby szczęśliwe częściej dochodzą do nowych i niestandardowych rozwiązań. Mózg ludzki jest o 31% efektywniejszy w pozytywnym nastroju, niż w negatywnym lub neutralnym. Szczęśliwy sprzedawcy są o 37% bardziej skuteczniejsi, a zadowoleni z życia lekarze są o 19% szybsi i dokładniejsi w stawianiu diagnozy.
Jednym z ważnych źródeł zadowolenia z życia jest to, czy potrafisz realizować ważne dla Ciebie cele. Badania dowodzą, że ludzie, którzy realizują istotne dla nich cele są skuteczniejsi w działaniu, bardziej kreatywni oraz mają skłonność do podejmowania większego ryzyka. Są też bardziej optymistyczni w podchodzeniu do wyzwań oraz przeżywają więcej pozytywnych emocji.
Już samo wyznaczenie sobie celu sprzyja jego realizacji. Posiadanie jasnego celu sprawia, że inaczej postrzegamy rzeczywistość. Nieświadomie faworyzujemy to co sprzyja osiąganiu celu. Określenie celu pomaga również w ustaleniu priorytetowych czynności. Umożliwia odróżnienie działań istotnych od mniej ważnych i skupieniu się na tych pierwszych.
Sukces związany z realizacją dowolnego, samodzielnie wybranego celu ma tendencję do transferu – zwiększa się prawdopodobieństwo osiągnięcia każdego kolejnego, obranego przez nas celu. Po prostu zaczynamy mieć wprawę w realizacji celu!
Aby zwiększyć szanse na realizację obranego przez nas celu dobrze jest przestrzegać 7 kroków:
-
Zapisz swój cel.
-
Zastanów się jakie masz ograniczenia i możliwości w realizacji tego celu.
-
Określ z jakich umiejętności skorzystasz, aby osiągnąć cel.
-
Przypomnij sobie sytuację, kiedy ostatni raz wykorzystałeś te umiejętności z sukcesem.
-
Rozpisz działania, które doprowadzą Cie do celu.
-
Podziel się swoimi celami z zaufanymi osobami.
-
Informuj ich o postępach w realizacji planu.
Przyjrzyjmy się procedurze 7 kroków na konkretnym przykładzie.
Załóżmy, że Twoim celem jest zmiana pracy, na taką która przynosi Ci więcej satysfakcji w życiu. Wyobraź sobie, że Twój cel to dobry koń, na którym przeniesiesz się w pożądaną rzeczywistą. Twój RUMAK musi mieć konkretne właściwości:
R – wyznacz swój cel realistycznie. Pamiętaj, by koncentrować się na tym na co masz wpływ. W omawianym przykładzie cel nie może brzmieć: „Mój szef zaproponuje mi awans lub dostanę lepsze ofertę pracy”. Nie mamy bezpośredniego wpływu na innych dlatego nasze cele muszą dotyczyć wyłącznie naszych działań.
U – uzgodniony w czasie i zasobach. Powinieneś zadecydować ile czasu chcesz poświęcić na realizację celu i jakie zasoby dedykujesz, by go osiągnąć. Np. wybiorę się na Targi Pracy lub stworzą swój profil na LinkedIn lub GoldenLine.
M - Twój cel powinien być mierzalny. Określ po czym poznasz, że zbliżasz się do jego realizacji. Np. analizuję ogłoszenia o pracy w Internecie albo raz w tygodniu spotykam się z kimś komu mówię, że szukam nowej pracy.
A – Dobrze jest, gdy Twój cel jest ambitny i atrakcyjny dla Ciebie. Cele zbyt łatwe lub nudne nie budzą motywacji i nie sprzyjają ich realizacji.
K – Wyznaczony przez Ciebie cel powinien być konkretny. Jasno sprecyzuj na czym Ci zależy. Np. chce wykonywać pracę, które będzie ode mnie wymagała ciągłego rozwoju i uczenia się.
Badania pokazują, że swoje cele znacznie częściej realizują te osoby, które stosują się do procedury 7 kroków. Aż 76% osób, które stosuje procedurę 7 kroków osiąga swoje cele z sukcesem, a tylko 43% osób osiąga swoje cele stosując strategię myślenia o nich i o tym jak je zrealizować.
Kiedy obraliśmy już cel dobrze jest wyobrazić sobie sposób jego realizacji. Wyobrażanie sobie drogi dojścia do celu zwiększa prawdopodobieństwo jego osiągnięcia. Jednak należy unikać wyobrażania sobie jedynie tego jak to będzie, gdy już zrealizujemy cel.
Lepiej wizualizować sobie także proces prowadzący do tego. Szczegółowe wyobrażanie sobie jedynie efektu może doprowadzić do psychologicznego „skonsumowania” nagrody związanej osiągnięciem celu, co osłabia motywację i wytrwałość w jego realizacji. Jak pokazują badania, wytrwałość jest kluczowym elementem determinującym osiągnięcie celu, nawet ważniejszym niż talent, w zakresie podejmowanych czynności. Talent bez wytrwałości nie doprowadzi do sukcesu, wytrwałość bez talentu często przynosi pozytywne rezultaty, choć oczywiście najlepiej jest działać w zakresie swojego talentu, z wytrwałością gwarantującą osiągnięcie celu.
Realizując cele warto wykorzystać techniki planowania.
Technika 5 pytań polega na przeanalizowaniu możliwych do podjęcia działań z kilku różnych perspektyw. Zastanów się:
-
Co mogę zacząć robić, żeby zrealizować cel?
-
Co mogę przestać robić, żeby zrealizować cel?
-
Czego mogę robić więcej, żeby zrealizować cel?
-
Czego mogę robić mniej, żeby zrealizować cel?
-
Co mogę robić inaczej, żeby zrealizować cel?
Technika 5 pytań jest doskonała dla umysłów analitycznych. Niektóre osoby jednak wolą pracować wyobrażeniowo. W tym wypadku korzystniejsza może okazać się technika pracy z liną czasu.
Wyobraź sobie, że już zrealizowałeś swój cel. Przenieś się na swojej linii czasu do takiego punktu, w którym moment realizacji celu jest Twoją przeszłością. Spójrz teraz na swoją linię czasu wstecz, z tego punktu, gdy już zrealizowałeś swój cel i określ wszystkie czynności i działania, które podjąłeś aby ten cel osiągnąć. Te działania i czynności to Twój plan realizacji celu.
Znasz już korzyści wynikające z wyznaczania sobie celu, zasady sprzyjające realizacji Twoich zamierzeń i techniki planowania realizacji celów. Teraz możesz stworzyć plan działania. Pamiętaj, by koncentrować się na tym, na co masz wpływ, zamiast narzekać na to czego nie możesz zmienić. To zbędny wydatek energii, generujący rozchodzące się na otoczenie negatywne nastawienie. Otocznie pomoże Ci zrealizować Twój cel, jeśli będziesz docenić innych, wpływać na poprawę ich nastroju i inspirować, tym co mówisz i jak się zachowujesz.
Powodzenia!
dr Aneta Chybicka – psycholog, trener, coach oraz założycielka i dyrektorka merytoryczna firmy szkoleniowo-doradczej Instytut Miasta. Od osiemnastu lat zajmuje się prowadzeniem projektów rozwojowych w obszarze biznesu. Specjalizuje się w wzmacnianiu pozycji kobiet w biznesie w szczególności w branżach maskulinizowanych. Wcześniej kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego i pracownik naukowy. Obroniła doktorat z zakresu psychologii innowacji. Autorka i redaktorka licznych książek, m.in. Siła Kobiet w Biznesie, Rozwojownik, Skuteczny menadżer, Kobieta w Kulturze. Zapalona podróżniczka i badaczka postaw wobec płci w kontekście różnych kultur.
Bibliografia
-
https://www.ted.com/talks/shawn_achor_the_happy_secret_to_better_work/transcript?language=pl
-
Dewett, T., (2007). Linking intrinsic motivation, risk taking, and employee creativity in an R& D environment. R&D Management, 37(1),197 - 208.
-
PageVoth, V., & Graham, S. (1999). Effects of goal setting and strategy use on the writing performance and selfefficacy of students with writing and learning problems. Journal of Educational Psychology, 91(2), 230240.
-
Shah, J. Y. & Kruglanski, A. W. (2008). Structural dynamics: The challenge of change in goal systems. In J. Y. Shah & W.L. Gardner (Eds.), Handbook of motivation science (pp. 217229). Guildford Press.
-
PageVoth, V., & Graham, S. (1999). Effects of goal setting and strategy use on the writing performance and selfefficacy of students with writing and learning problems. Journal of Educational Psychology, 91(2), 230240.
-
Shah, J. Y. & Kruglanski, A. W. (2008). Structural dynamics: The challenge of change in goal systems. In J. Y. Shah & W.L. Gardner (Eds.), Handbook of motivation science (pp. 217229). Guildford Press.
-
http://www.forbes.com/sites/financialfinesse/2013/01/03/5-ways-to-make-your-new-years-resolutions-stick/#5986f13b6c57