Relacje odgrywają niezwykle ważną rolę w dziecięcym świecie. Zarówno te z osobami dorosłymi, jak i te z rówieśnikami mogą wzmacniać dziecko i dodawać mu witalności, lecz także je osłabiać, a czasem być dla niego wręcz niebezpieczne. Temat relacji międzyludzkich nie jest prosty.
Jak zatem nauczyć się rozpoznawać, które relacje nam służą, a które nie? W jaki sposób wyznaczać własne granice z poszanowaniem granic innych ludzi oraz budować trwałe przyjaźnie oparte na wzajemnym szacunku i trosce? Na te i inne pytania odpowiada książka Na tropie podejrzanych relacji.
Została ona napisana z myślą o dzieciach w wieku 9–13 lat. W tym wieku temat relacji staje się coraz bardziej skomplikowany. Dzieci, do tej pory mocno skupione na relacjach rodzinnych, coraz intensywniej budują relacje rówieśnicze, których dynamika zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się także nowe zagrożenia i trudności.
Ćwiczenia zawarte w książce, oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej i metodach używanych w treningu umiejętności społecznych, pomogą dziecku tworzyć bezpieczne relacje cechujące się wzajemnym szacunkiem i otwartością. Pozwolą mu również zrozumieć, kiedy dana relacja jest zagrażająca i co w takiej sytuacji robić.
Bohaterowie książki prowadzą wnikliwą obserwację podejrzanych relacji. Relacje te sprawiły, że dzieci znalazły się o krok od prawdziwego niebezpieczeństwa.
Przyłączając się do biura detektywistycznego Maksa i Toli, twoje dziecko:
• nauczy się budować zdrowe relacje oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości;
• zrozumie, jak wyznaczać i chronić własne granice fizyczne i emocjonalne;
• przestanie powielać niekonstruktywne sposoby budowania relacji;
• zrozumie, jakie sytuacje wymagają zaangażowania dorosłych jako osób chroniących;
• pozna sposoby rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy;
• dowie się, jak reagować na krzywdę swoją i innych osób.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Uczy ona dzieci niezwykle cennych umiejętności: szacunku dla siebie i dla innych, budowania prawdziwych przyjaźni, rozwiązywania konfliktów, bycia swoim przyjacielem oraz określania własnych granic i poszanowania cudzych. Wątkiem przewodnim jest historia Toli i Maksa, która jest naprawdę wciągająca!
Przygody głównych bohaterów stanowią świetne wprowadzenie do ćwiczeń nie tylko indywidualnych, ale także w grupie. Można je wykorzystać jako wartościowy materiał do scenariuszy lekcji psychoedukacyjnych i sesji terapeutycznych. Już wiem, że ta książka pomoże wielu dzieciom w moim gabinecie wytropić podejrzane relacje.
Monika Andrzejewska
psycholożka, psychoterapeutka, CTM Centrum Terapii
Rodzeństwo detektywów znów rusza do akcji. Tym razem zmierzy się z najtrudniejszym zadaniem – sferą relacji międzyludzkich. Dla dziesięcio- czy dwunastolatków to naprawdę skomplikowana materia. Artur Gębka zaprasza młodych czytelników do poszukiwania nietypowych zachowań, rozważań na temat przyjaźni i odkrywania wewnętrznych alarmów bezpieczeństwa. Z wyjątkowym taktem pyta ich o najlepsze rozwiązania trudnych sytuacji, a zarazem podpowiada takie, które mogą być najbardziej pomocne. Jego książka to niezastąpiona lektura dla nastolatków.
Marta Cieśla
psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka Akademii Różnorodności,
autorka profilu edukacyjnego @marta.ciesla_esperi na Instagramie oraz Facebooku