Zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości jest w zasięgu możliwości każdego człowieka – bez względu na to, jak trudną drogę ma za sobą.
„Nic mi nie wychodzi”, „Nie jestem wystarczająco dobra”, „To mnie przerasta” –automatyczne myśli naznaczone samokrytycyzmem mają ogromny wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale przede wszystkim na poczucie własnej wartości. Nadmierne skupianie się na własnych niedoskonałościach i potknięciach rzutuje na każdą sferę naszego życia. Blokuje nasze działania, zniechęca do podejmowania samodzielnych decyzji, prowadzi do wycofywania się z zamierzonych planów w poczuciu, że i tak nie podołamy ich realizacji. Jest przyczyną stresu, przesadnej koncentracji na problemach i nadwrażliwości na krytykę. A to, jak postrzegamy samych siebie, znacząco wpływa na nasze relacje z ludźmi oraz na poczucie satysfakcji, zadowolenia i szczęścia.
Jeżeli masz skłonność do samokrytyki, kwestionowania własnych umiejętności lub ciągłego porównywania się z innymi, to najwyższa pora przyjrzeć się temu, jak traktujesz siebie – aby to zmienić.
Niniejszy poradnik pomoże ci w pełni zaakceptować i docenić siebie, wraz z twoimi niedoskonałościami i słabościami. Uwolnisz się od zwątpienia, odkryjesz swoje mocne strony, spojrzysz na siebie z troską i empatią. Zrozumiesz, że samokrytyka oparta na porównaniach z innymi nie jest dobrą miarą twojej prawdziwej wartości.
Opisane w książce techniki i ćwiczenia pozwolą ci wykonać milowy krok w kierunku zmiany podejścia do siebie. Dzięki nim odkryjesz swoją wrodzoną wartość, dowiesz się, jak wyjść poza własne ograniczenia, i spojrzysz na siebie w całej swej złożoności z życzliwością i współczuciem, które stanowi doskonałe antidotum na samokrytykę. W poradniku znajdziesz także najnowszą wiedzę na temat plastyczności ludzkiego mózgu oraz informacje o tym, w jaki sposób sen, aktywność fizyczna i odżywianie oddziałują na twoje samopoczucie.
Dzięki realistycznej i doceniającej opinii o sobie:
- wzmocnisz pewność siebie i wiarę we własne możliwości;
- masz większą motywację do działania i wprowadzania zmian w życiu;
- jesteś w stanie podejmować ryzyko;
- rzadziej kwestionujesz swoje postępowanie, gdy coś idzie nie tak;
- podejmujesz lepsze, niezależne decyzje;
- mniej się martwisz;
- traktujesz siebie z życzliwością, akceptacją i współczuciem.
Lektura tej książki głęboko mnie wzruszyła. Jest to książka, która – jeśli tylko na to pozwolimy – na zawsze zmieni relację każdego z nas z samym sobą. Glenn Schiraldi, poprzez dziesiątki bardzo intymnych i przepięknych doświadczeń, prowadzi nas ku bardziej konstruktywnej relacji z naszymi najtrudniejszymi wewnętrznymi częściami. To książka o potędze akceptacji i zaangażowania. O budowaniu zaufania do samego siebie przy równoczesnym ograniczaniu zaufania do opowieści, jakie o każdym z nas snuje jego własny umysł. I o miłości do siebie, z której – wbrew temu, czego nas uczono – wynika tylko dobro.
Sabina Sadecka
terapeutka traumy, nauczycielka terapii ACT
współzałożycielka portalu Opsychologii.pl
„Jesteś kimś więcej, niż myślisz” to z pewnością jeden z najlepszych poradników, jeśli chcesz zrozumieć sens, istotność i wartość budowania w sobie poczucia własnej wartości. To przewodnik podpowiadający, jak uleczyć i pokochać swoje Ja. Zachęca do odkrywania magii tkwiącej w każdym z nas i do uczenia się, jak z zachwytem ją pielęgnować. Lektura obowiązkowa dla nauczycieli, specjalistów pracujących z osobami, które doświadczyły traumy i przemocy, a także dla osób dochodzących do równowagi psychicznej. Wspaniała książka! Uważam, że zawarte w niej treści powinny być przekazywane we wszystkich szkołach.
Sandi Redenbach
była przewodnicząca California Council to Promote Self-Esteem and
Personal and Social Responsibility
Niniejsza książka to świetny przewodnik dla chcących się rozprawić z historią powątpiewania w siebie, we własne umiejętności czy możliwości działania. Autor omawia skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób, opierając się na najnowszej wiedzy z zakresu neuronauki, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii skoncentrowanej na współczuciu. Proponuje mnóstwo narzędzi do pracy własnej z nieużytecznymi myślami i przekonaniami. Dla mnie ta książka stała się towarzyszką i źródłem licznych oddziaływań w zakresie poczucia własnej wartości. Pozwala lepiej poznać siebie, co prowadzi do pełniejszego i bogatszego życia dzięki samorozwojowi i trosce o siebie samego.
Barbara Ostrowska
psycholog, psychoterapeuta w Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu,
członek zarządu ACBS Polska
ARTYKUŁY I RECENZJE
Jesteś kimś wiecej, niż myślisz, czyli o tym, jak zaakceptować siebie... - Psychologia życia
KOCHAĆ SIEBIE. MIMO WSZYSTKO - recenzja - Edyta Zając
Zdrowa Głowa - recenzja
O samoocenie i poczuciu własnej wartości Sabina Sadecka – podcast Zdrowa Głowa
Poczucie własnej wartości - co robić, kiedy szwankuje? - wellbee