„Relacje na huśtawce” polecam zarówno do samodzielnej lektury, jak i do wykorzystania w gabinecie. Przywołuje ważne idee i wartości, przypomina, co oznaczają w życiu relacje i jakie cierpienie niesie ucieczka od nich. Buduje motywację do zmiany, przywraca nadzieję, pokazuje, że nasze reakcje można zrozumieć i zmieniać, przybliżając je do naszych wartości. Dużo materiałów, przykładów, ćwiczeń pozwala efektywnie wykorzystać podręcznik w gabinecie. Można rozważać włączanie go na różnych etapach terapii – w ramach psychoedukacji, budowania konceptualizacji, wprowadzania nowych technik, pracy motywującej.
Joanna Salbert
psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej
Czy zauważasz, że w relacjach z ludźmi czegoś ci brakuje? Że udajesz w nich kogoś, kim naprawdę nie jesteś? Że one szybko się rozpadają lub że jest ci trudno je nawiązywać? A może charakteryzują je ciągłe wzloty i upadki? Jakiekolwiek są twoje relacje, jeżeli tylko uważasz je za mało satysfakcjonujące, to sięgnij po książkę „Relacje na huśtawce”. Autorzy w bardzo czytelny sposób łączą podejście terapii schematu oraz terapii akceptacji i zaangażowania, aby opracować praktyczne techniki rozpoznawania powstałych w wyniku wcześniejszych doświadczeń schematów, które odpowiadają za późniejsze zachowania w relacjach z ludźmi, a także metody radzenia sobie z tymi schematami.
dr n. społ. Maria Cyniak-Cieciura, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Autorzy udzielają wielu zaskakująco prostych odpowiedzi na często skomplikowane pytania. Ta książka to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą poprzestać na rozważaniach teoretycznych, ale chciałyby kształtować swoje życie w codziennej pracy nad sobą. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a prezentowane przykłady obrazują procesy zachodzące w relacjach z innymi oraz w nas samych. Ćwiczenia i podpowiedzi dotyczące tworzenia konstruktywnych wzorców relacji wzmacniają poczucie, że na każdym etapie naszego życia zmiana jest możliwa. Ważne jest, aby zaczynać ją od samego siebie.
Magdalena Sękowska, psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
"Relacje na huśtawce" to książka o tym:
- Jak krótkotrwałe strategie radzenia sobie z interpersonalnymi problemami stają się długotrwałymi obciążeniami
- Jak nasze schematy (czyli głęboko zakorzenione przekonania o naszej naturze i naturze naszych relacji, których źródłem są konkretne traumatyczne wydarzenia powtarzające się toksyczne komunikaty) stają się soczewkami, przez które widzimy bliskie nam osoby w sposób zniekształcony. Są niczym okulary przeciwsłoneczne, które ukazują świat w innych barwach.
- Jak wszystko to, czego unikamy w relacjach, wraca do nas po stokroć. A próba kontroli cierpienia jest tylko kolejnym źródłem cierpienia. I tylko gotowość doświadczenia negatywnych emocji może poprowadzić nas w stronę transformacji.
- Że dawna bezradność, w związku z którą czuliśmy się zmuszeni reagować na każde zdarzenie uruchamiające schematy, nie musi nas definiować.
Sabina Sadecka,
psycholożka i psychoterapeutka, współtwórczyni portalu opsychologii.pl.
O autorach:
Dr Matthew McKay – profesor w Wright Institute w kalifornijskim Berkeley, autor i współautor wielu książek, w tym Sztuki skutecznego porozumiewania się, Związku wolnego od złości, Poczucia własnej wartości, Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks? Trening, Thoughts and feelings oraz ACT on life not on anger. Specjalizuje się w poznawczo-behawioralnej terapii lęku i depresji.
Dr Avigail Lev – terapeutka poznawczo-behawioralna, specjalizuje się w terapii par, pracuje także z osobami zmagającymi się z problemami w relacjach interpersonalnych, lękiem, traumą, przewlekłym bólem i zaburzeniami nastroju. W praktyce klinicznej łączy zasady terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii schematów. Jest współautorką książki Acceptance and commitment therapy for interpersonal problems.
Dr Michelle Skeen – prowadzi krótko- i długoterminową terapię indywidualną oraz terapię par w nurcie schematów, poznawczym i behawioralnym, dotyczącą problemów w relacjach, kontroli wagi, złości, depresji, lęku, niepełnosprawności i traumy. Jest autorką książki The critical partner i współautorką Acceptance and commitment therapy for interpersonal problem oraz Love me don’t leave me.
Patrick Fanning – zawodowo zajmuje się pisaniem książek na temat zdrowia psychicznego. Autor Wizualizacji zmiany i Lifetime weight control oraz współautor kilku poradników, w tym Sztuki skutecznego porozumiewania się, Poczucia własnej wartości i 50 ways to simplify your life.
Patronat:
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i BehawioralnejZdrowa Głowa"Charaktery"
SPIS TREŚCIWstęp
Rozdział 1Problemy interpersonalne – definicja
Rozdział 2Rozpoznawanie schematów
Rozdział 3Czynniki wyzwalające schematy
Rozdział 4Wpływ schematów na relacje z ludźmi
Rozdział 5Rezultaty stosowania strategii radzenia sobie ze schematami
Rozdział 6Uważność
Rozdział 7Uważna obserwacja relacji
Rozdział 8Wartości
Rozdział 9Gotowość
Rozdział 10Defuzja: obserwowanie, nazywanie i pozbywanie się myśli
Rozdział 11Defuzja: dystansowanie się od własnych myśli
Rozdział 12Stawianie czoła emocjom wywołanym schematami
Rozdział 13Akceptacja
Rozdział 14Komunikowanie się bez agresji
Rozdział 15Defuzja, akceptacja i wartości na co dzień
AneksUwagi dla terapeutów
O autorach
Bibliografia