Terapeutom zainteresowanym terapią schematów nie trzeba przedstawiać Arnouda Arntza i jego uporządkowanego sposobu prezentowania złożonych zagadnień. W duecie z Hannie van Genderen przybliżył krok po kroku "Terapię schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline”. Tym razem wraz z Gittą Jacob w „Terapii Schematów w praktyce. Praca z trybami schematów” przedstawiają praktyczne podstawy terapii schematów w zakresie zmiany trybów jako metodę ogólną psychoterapii, mającą zastosowanie wobec pacjentów z różnymi problemami.
Książka jest niezbędnikiem dla każdego psychoterapeuty schematu. Złożone zagadnienia wyjaśnia w sposób zrozumiały i porządkujący, a skomplikowane zagadnienia teoretyczne 18 trybów przybliża przykładami klinicznymi. Dzięki temu jaśniejsze staje się różnicowanie trybów i ich związek z zaburzeniami emocjonalnymi, czy problemami osobowościowymi. Autorzy przeprowadzają czytelnika przez procesy diagnozy, konceptualizacji przypadku oraz leczenia poszczególnych trybów.
Uporządkowanie podręcznika pozwala na szybkie wyszukiwanie zagadnień, których przepracowanie planujemy na kolejnej sesji, począwszy od konceptualizacji przypadku, poprzez diagnozę i zmianę poszczególnych trybów schematów. Czytelnik znajdzie nie tylko mnóstwo pomysłów i inspiracji praktycznych, ale także wypunktowane pytania (i oczywiście odpowiedzi), jakie najczęściej nasuwają się, gdy nie mamy zbyt wielu praktycznych doświadczeń ze stosowaniem nowych metod.
Podręcznik, choć napisany został z myślą o początkujących terapeutach, przyda się na każdym etapie pracy psychoterapeutycznej w porządkowaniu i konceptualizowaniu pracy ze szczególnie złożonymi przypadkami. Z mojej perspektywy książka bardzo przydatna także doświadczonym terapeutom, gdyż niezwykle rzadko spotykam podręczniki opisujące szczegółowo skomplikowane techniki, ich zastosowania oraz pochodzenie.
Dodatkowym atutem książki jest bardzo dobre tłumaczenie na język polski, dzięki czemu książka o skomplikowanych zagadnieniach jest fascynującą i przyjemną lekturą.
Marzenna Kucinska - superwizor Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej