PREMIERA: LUTY 2023
- Czy masz poczucie, że trudno ci zbudować bliską więź, gdyż stale powtarzasz te same błędy lub trafiasz na taki sam typ osób?
- Czy podtrzymujesz niezdrowe relacje w przekonaniu, że są lepsze od samotności?
- Albo przeciwnie – unikasz angażowania się w związek, ponieważ trudno ci uwierzyć w jego powodzenie?
- Czy doszukujesz się oznak nadchodzącego porzucenia i wpadasz w spiralę podejrzeń?
- A może odchodzisz, zanim druga strona to zrobi?
Życiu w ciągłej niepewności i obawie o to, że po raz kolejny doznasz krzywdy i porzucenia, towarzyszą silne poczucie bezwartościowości i osamotnienia, a także smutek, wstyd, tęsknota, złość i lęk. Emocje te bywają tak intensywne i bolesne, że prowadzą do autodestrukcyjnych strategii radzenia sobie, takich jak nieustanne samooskarżanie i zamartwianie się, podporządkowywanie własnych potrzeb potrzebom drugiej strony, narzucanie się bliskiej osobie i jej kontrolowanie, podejrzliwość, wybuchy zazdrości bądź też unikanie bliskich więzi lub angażowanie się tylko do pewnego, bezpiecznego stopnia.
Jak zatem budować zdrowe, oparte na bliskości relacje?
Michelle Skeen, psycholożka i psychoterapeutka specjalizująca się w terapii problemów interpersonalnych, wyjaśnia w jaki sposób twoje doświadczenia z przeszłości wpływają na to, z czym obecnie zmagasz się w swoim związku. Odwołując się do zasad terapii schematów, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomoże ci spojrzeć na siebie i innych ludzi z nowej perspektywy. Dowiesz się, co sprawia, że kolejne związki nie dają ci satysfakcji, oraz dlaczego nieświadomie angażujesz się w relacje z osobami, które odtwarzają bolesne wzorce znane z wcześniejszych związków. Wyzwolisz się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i trudnych emocji, a także nauczysz się rozpoznawać i zmieniać zachowania szkodzące twoim relacjom oraz kierować w życiu wartościami i motywować dzięki nim do wypracowywania nowych, skutecznych sposobów interakcji.
Ta książka to źródło rzetelnej wiedzy i narzędzi niezbędnych do wprowadzenia zmian, wspartych wieloma kwestionariuszami samooceny, technikami poznawczymi i studiami przypadku. Zawiera konkretne odpowiedzi na pytanie o to, jak tworzyć oparte na bliskości i zaufaniu, satysfakcjonujące relacje.
Bliski, czuły związek to marzenie wielu osób. Niestety część z nas wchodzi w dorosłość z emocjonalnym bagażem, który uniemożliwia spełnienie tego marzenia. Bo jak kochać i odczuwać bliskość, kiedy zapisane w naszym wnętrzu wzorce wręcz krzyczą, że spotka nas krzywda lub opuszczenie bądź że nie da się nas kochać? Michelle Skeen, łącząc terapię schematu z technikami znanymi z terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomaga zidentyfikować takie wzorce, by następnie wyposażyć nas w narzędzia do zbudowania zdrowych, bliskich i czułych relacji. Niezależnie od bagażu, jaki niesiemy.
Przemek Mućko
terapeuta schematu, autor bloga „Psychowiedza”
oraz podcastu „Ludzie tak mają”
Lęk przed opuszczeniem działa jak samospełniająca się przepowiednia – przez swoje obawy sabotujemy relacje, na których najbardziej nam zależy. Niniejsza książka pomaga zidentyfikować schematy utrudniające budowanie bliskich związków. Autorka z czułością i uważnością pokazuje, jak stopniowo uporać się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości oraz przerwać błędne koło automatycznych reakcji i zachowań powodujących oddalenie w związku. Podaje liczne przykłady i proponuje konkretne ćwiczenia ułatwiające budowanie satysfakcjonujących, trwałych więzi."Lęk przed opuszczeniem" to publikacja, która będzie wsparciem nie tylko dla osób, borykających się z niepokojem o trwałość relacji, ale także dla specjalistów pracujących indywidualnie oraz z parami.
Joanna Walczak
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, seksuolożka
Prowadzi psychoedukacyjne konto na Instagramie: @joannawalczak_psychoterapia oraz blog www.joannawalczak.pl
Książka stanowi praktyczną odpowiedź na uniwersalną i jednocześnie głęboką konceptualizację problemów w relacjach. Autorka z łagodnością prowadzi dialog z czytelnikiem, wprowadzając go w obszar troski o siebie w relacjach z ludźmi. Swoboda komunikacji z odbiorcą idzie w parze z merytorycznymi fundamentami, które tworzą neurofizjologia stresu, klasyczne podejście poznawczo-behawioralne i nurty trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych.
dr n. o zdr. Agnieszka Trawicka
specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
ARTYKUŁY I RECENZJESchemat Opuszczenia. Ty i tak mnie zostawisz! - Przemek Mućko
Schemat Opuszczenia. Przykłady z życia - Przemek Mućko
Rozmowa Dariusz Bugalskiego z Przemkiem Mućko
Farbowanie życia - Małgorzata Serafin rozmowia z Anną Mochnaczewską
Rozmowa Joanny Frejus (O matko, depresja) z Mają Chaudhuri (Rozwiąż Mnie), psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką.
Recenzja - Opsychologii