• Połóż kres destrukcyjnym zachowaniom – raz na zawsze
• Poradź sobie z niepokojącymi, bolesnymi myślami
• Naucz się zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami
Samookaleczanie świadczy o tym, że przeżywasz intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala ci dać im upust. Być może masz poczucie, że jesteś do niczego, nie radzisz sobie z życiem lub nienawidzisz siebie. Może często targają tobą uczucia takie jak rozpacz, wstyd, smutek, lęk, gniew czy poczucie winy.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się okaleczają. Niezależnie jednak od powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część ciebie rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznasz się z nimi w tym poradniku.
Dzięki tej książce rozwiniesz cztery ważne umiejętności:
- uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania;
- tolerancję na stres – która pomoże ci zwalczyć chęć okaleczania siebie;
- regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia;
- skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.
Życie bywa bolesne, ale nie musisz stawiać czoła temu bólowi w pojedynkę. Dzięki pracy z tym poradnikiem zdobędziesz narzędzia niezbędne do radzenia sobie z trudnymi myślami i uczuciami w bezpieczny, zdrowy sposób.
Po pierwsze, celem tej książki jest pomóc ci zrozumieć własne zachowanie niezależnie od tego, czy okaleczasz swoje ciało (np. tniesz się, przypalasz), czy też robisz coś, co ma autodestrukcyjny charakter (np. zażywasz narkotyki, nadużywasz alkoholu, uprawiasz seks bez zabezpieczenia z nieznajomymi).
Po drugie, jej celem jest wyposażenie cię w narzędzia pozwalające reagować odpowiednio na te rzeczy w życiu, które sprawiają, że uciekasz się do niezdrowych sposobów radzenia sobie z bólem i z trudnościami napotykanymi na swojej drodze. Dzięki temu poradnikowi zdobędziesz umiejętności potrzebne, aby funkcjonować w zdrowszy sposób, dokonywać autonomicznych wyborów i budować takie relacje z innymi ludźmi, w których będziesz się czuć dobrze.
Książka bazuje na założeniach terapii dialektyczno-behawioralnej, która została opracowana po to, aby pomagać osobom takim jak ty, czyli zmagającym się z impulsami i zachowaniami autodestrukcyjnymi, a nawet z myślami samobójczymi.
Autorka, opisując poszczególne przypadki, kieruje się wrażliwością i zrozumieniem dla okaleczającej się młodzieży, a co najważniejsze – przywraca nadzieję na zmianę. Umiejętności z zakresu DBT są opisane z dużą swobodą, w formie przykładów i praktycznych ćwiczeń, co czyni je użytecznymi, przystępnymi i możliwymi do zastosowania dla każdego. Ten psychoedukacyjny poradnik stanowi doskonałe źródło wiedzy dla młodych osób, które doświadczają trudnych w przeżywaniu, bolesnych, intensywnych emocji, oraz dla pracujących z nimi specjalistów.
dr Anna Englert-Bator
psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka CBT, terapeutka DBT, wiceprzewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej
Samookaleczanie staje się coraz powszechniejszym i coraz poważniejszym problemem młodzieży. Jednocześnie wzbudza ogromny niepokój otoczenia, które często nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego młody człowiek krzywdzi siebie. Dlatego z ogromną radością rekomenduję pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikację, która w przystępny sposób pomaga zrozumieć przyczyny autoagresji i podpowiada, jakie stosować strategie, żeby ją przezwyciężyć. Poradnik Sheri Van Dijk stanowi świetne uzupełnienie terapii dialektyczno-behawioralnej. Można go śmiało polecać okaleczającym się nastolatkom, z kolei nastolatki mogą podsuwać go swoim rodzicom!
Bartłomiej Taurogiński
psychiatra i psychoterapeuta dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta CBT, związany ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz z Fundacją KONTEKST na rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin
ARTYKUŁY I RECENZJESamookaleczenia nastolatków - Juniorowo
Nie pozwól, aby emocje rządziły twoim życiem – recenzja książki „Samookaleczenia nastolatków” Malwina Huńczuk