Terapeutka więzi Deborah Gray przedstawia wiele teorii i wyników badań. Delikatnie zachęca, uwrażliwia, wspiera i uspokaja przerażonych rodziców adopcyjnych, jednocześnie dostarcza praktycznych narzędzi rodzinom oraz pracującym z nimi osobom. Wszystko objaśnia za pomocą anegdot i przykładów, by pokazać, jak sugerowane techniki mogą wywoływać pozytywną zmianę.
Zapraszamy na stronę internetową Autorki!(w jęz. angielskim)Przeczytaj wywiad z Deborah D. Gray (w jęz. angielskim).Artykuł na temat adopcji znajdziesz tutaj.Recenzja prof. dr. hab. Mariny Zalewskiej (Uniwersytet Warszawski)"Książka jest znakomita! Autorka pokazuje, jak można rozumieć zachowania adoptowanych dzieci, odwołując się do wiedzy na temat historii ich życia i doświadczeń emocjonalnych, a także odnosząc tę wiedzę do teorii więzi sformułowanej przez J. Bowlby’ego i jego kontynuatorów. Taki sposób narracji ma zarówno walory edukacyjne jak i uwrażliwiające – adopcyjny rodzic uczy się dziecka, siebie oraz tego, że często potrzebna jest interwencja terapeutyczna, a nie proste zabiegi wychowawcze.
Każdy z rozdziałów odnosi się do ważnego problemu relacji adoptowane dziecko-adopcyjni rodzice, rozpatrywanego w kontekście więzi emocjonalnej. Autorka uzasadnia – niesłychanie starannie – dlaczego kontekst ten jest istotny w rozwoju emocjonalnym, społecznym i poznawczym dziecka. Przedstawia w związku z tym tak ważne problemy dziecka, jak trauma utraty pierwszych opiekunów, żałoba i żal, trudności językowe dziecka pochodzącego z innego kraju aniżeli rodzice adopcyjni, obarczenie wrodzonymi ograniczeniami rozwojowymi, itp. Każdy z omawianych problemów jest bogato ilustrowany przykładami dzieci i ich rodziców, zaczerpniętymi z praktyki klinicznej autorki. Deborah D. Gray pokazuje, w jaki sposób przeżycia dziecka dotyczące określonego problemu emocjonalnego, mogą przejawiać się w jego zachowaniu i interakcji z otoczeniem społecznym. Innymi słowy, jak można rozumieć trudne zachowania dziecka. Przykłady opisujące małych pacjentów pełnią dodatkową funkcję – czytelnik dowiaduje się, że inni rodzice borykają się z podobnymi trudnościami i korzystają z profesjonalnej pomocy w ich rozwiązywaniu.
Książka napisana jest znakomitym, popularnym językiem, tak, że może z niej skorzystać zupełnie nieprzygotowany do jej lektury czytelnik.
Praca ta jest adresowana przede wszystkim do rodziców, którzy zdecydowali się na adoptowanie dziecka. Nie mam jednak wątpliwości, że z tej pozycji mogą także skorzystać pracownicy ośrodków adopcyjnych, domów dziecka, psycholodzy, pedagodzy i pediatrzy mający do czynienia z rodzinami adopcyjnymi. W Polsce teoria J. Bowlby’ego jest jeszcze mało znana, a w związku z tym wiedza na temat rozpatrywania problemów rodzin adopcyjnych z tej perspektywy jest nieco ograniczona. W tym sensie książka może być cenną lekturą dla wyżej wymienionych profesjonalistów. Co więcej, psycholodzy mają szansę dowiedzieć się o rozwijanym od kilku lat nurcie terapeutycznym, wykorzystującym teorię J. Bowlby’ego i nastawionym właśnie na budowanie więzi w parach małżeńskich i rodzinach."
Deborah D. Gray jest klinicznym pracownikiem socjalnym specjalizującym się w problemach tworzenia więzi, straty i traumy. Jej zainteresowania zawodowe wyniknęły z faktu, że dorastała w rodzinie, gdzie wiele dzieci zostało adoptowanych. Po studiach na Syracuse University w Nowym Jorku, w trakcie których brała udział w programie naukowym badającym wczesne tworzenie więzi przez niemowlęta i małe dzieci wysokiego ryzyka, przez 19 lat pracowała jako terapeuta dziecięcy, doradca w sprawach umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych i adopcyjnych. Szczególnie chętnie pomaga rodzinom, w których tworzenie więzi jest zagrożone ze względu na wcześniejszy ich brak lub utratę bliskich i przywiązania. Jej misją jest wyposażenie rodziców w praktyczną wiedzę, oferowanie umiejętności i technik służących zaspokajaniu potrzeb dzieci. Jest powszechnie znaną i podziwianą wykładowczynią, występującą wielokrotnie na konferencjach i warsztatach dla rodziców i profesjonalistów. Mieszka w Pacific Northwest z mężem i trojgiem dzieci.
Zdjęcie Autorki pochodzi ze strony www.deborahdgray.com
SPIS TREŚCIPodziękowania
Wprowadzenie
Niezbędnik dla rodziców dzieci z problemami przywiązania
Rozdział 1
Czym jest przywiązanie i dlaczego jest ono tak istotne?
Rozdział 2
Wyzwania stojące przed dziećmi i rodzicami
Rozdział 3
Jakiego stylu przywiązania nauczyło się nasze dziecko?
Rozdział 4
Żałoba
Rozdział 5
Uraz psychiczny i strata pourazowa
Rozdział 6
Inny obszar kulturowy
Rozdział 7
Pozostałe trudności na drodze do przywiązania
Rozdział 8
Rozwój emocjonalny. Tworzenie trwałych więzi psychicznych na każdym etapie rozwoju
Rozdział 9
Proces kształtowania więzi
Rozdział 10
Lęk i kontrola
Rozdział 11
Sprawiedliwe traktowanie
Rozdział 12
Rozwijanie inteligencji emocjonalnej
Rozdział 13
Budowanie drużyny wsparcia
Rozdział 14
Uzyskanie profesjonalnej pomocy
Epilog
Dodatek 1. Klasyfikacja zaburzeń emocjonalnych według DSM-IV
Dodatek 2. Gdzie szukać pomocy?
Bibliografia
Indeks nazwisk