Książka wydana przy wsparciu THE WINNICOTT TRUST
oraz we współpracy z POLSKIM TOWARZYSTWEM PSYCHOANALITYCZNYM
„Zależność we wczesnym niemowlęctwie jest faktem; w przedstawionych tu pracach próbuję więc problem zależności wprowadzić bezpośrednio do teorii rozwoju osobowości. Powstawanie ego wiąże się z początku z niemal absolutną zależnością od wspierającego niemowlę ego postaci macierzyńskiej i wrażliwie stopniowanego przez nią niedostosowania, co stanowi element tego, co nazwałem „wystarczająco dobrą opieką macierzyńską”.
Jednym z aspektów zaburzeń powstawania ego z powodu braków środowiskowych jest dysocjacja, którą w przypadkach z pogranicza można rozumieć w kategoriach prawdziwego i fałszywego self. Zagadnienie to opracowałem na swój własny sposób, uwzględniając przejawy tej dysocjacji u osób zdrowych i w zdrowym życiu, jak również badając patologię tego stanu”.
Z Wprowadzenia
Donald W. Winnicott (1896–1971) – pediatra i psychoanalityk, stał się znany dzięki swoim pracom dotyczącym matek, niemowląt i ich wzajemnej relacji.
Wiele wprowadzonych przez niego pojęć, na przykład: wystarczająco dobra matka, sprzyjające otoczenie, trzymanie, prawdziwe i fałszywe self czy obiekt przejściowy, jest używanych także poza obszarem psychoanalizy.
Winnicott wniósł tak wiele do naszego rozumienia ludzkiego rozwoju, że jego książki nadal są czytane znajdując gorących zwolenników oraz wywołując spory.