PREMIERA: 22 LUTY 2022
Program z ćwiczeniami dla nastolatkówPewnego dnia budzisz się, spoglądasz w lustro i wiesz, że coś się zmieniło. Wyglądasz inaczej, czujesz się inaczej. Zdajesz się szybko denerwować, niekiedy płaczesz bez wyraźnego powodu, a w następnej chwili cieszysz się jak dziecko. Ogarniają cię dziwne, ponure myśli, z którymi trudno dojść do ładu. Czujesz się beznadziejnie, a wewnętrzny krytyk rośnie w siłę i karmi się twoimi obawami. Masz wrażenie, że jesteś na emocjonalnej karuzeli, i chcesz wysiąść!
Witamy w świecie dorastania. To trudny, burzliwy i często bolesny okres w życiu. Czas zmian – w każdej sferze twojego życia. Nie dokładaj sobie zmartwień. Nie traktuj siebie zbyt surowo. Podejdź do siebie z życzliwością i współczuciem, jak do swojego najlepszego przyjaciela.
Badania naukowe pokazują, że nastolatki, które okazują sobie samym więcej współczucia, doświadczają mniej lęku, stresu i przygnębienia oraz są bardziej zadowolone ze swojego życia. Na podstawie badań wiemy też, że samowspółczucie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Być może to określenie brzmi dla ciebie obco lub dziwnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, by sprostać wyzwaniom okresu dorastania z odwagą, siłą i życzliwością. By lepiej radzić sobie z problemami, stresorami, obawami. Czy to brzmi optymistycznie?
W czym może ci pomóc ta książka
• Poznasz ćwiczenia i medytacje z zakresu samowspółczucia, które pozwolą ci zapanować nad emocjonalną karuzelą.
• Nauczysz się korzystać z tych narzędzi na co dzień, czyniąc z tego naturalną, codzienną praktykę, jak mycie zębów.
• Poradzisz sobie z bolesnymi uczuciami i trudnymi sprawami w swoim życiu.
• Zaczniesz traktować siebie z większą życzliwością, mniej surowo i mniej krytycznie.
• Poprawisz samoocenę i przezwyciężysz niepewność.
• Polubisz i zaakceptujesz siebie.
Samowspółczucie stanowi klucz do dobrostanu. Rozwija zdolność regulacji emocji, pozwala tworzyć harmonijne relacje z ludźmi i realizować ważne zamierzenia, motywuje do troski o siebie, do działań, które mogą przysłużyć się naszemu dobru. To umiejętność, którą należy praktykować przez całe życie, a szczególnie w okresie dorastania, kiedy z bezwzględną surowością uderza w nas wewnętrzny krytyk, osłabiając poczucie własnej wartości. Dzięki tej wyjątkowej książce, zawierającej mnóstwo kreatywnych ćwiczeń, inspirujących medytacji i praktycznych narzędzi do wykorzystania na co dzień, młodzi ludzie mogą rozwijać samowspółczucie. Jaka szkoda, że nie było takiego poradnika, kiedy sama byłam nastolatką! Pewne problemy, z którymi się zmagamy, pozostają jednak uniwersalne bez względu na wiek. Dlatego warto, by ta książka znalazła się również w księgozbiorach dorosłych czytelników.
Anna Czarnecka
psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka schematów, terapeutka CFT, współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
Nastolatki są wobec siebie bardzo wymagające i krytyczne, czują się samotne i nierozumiane. To nie ułatwia i tak pełnego wyzwań procesu dojrzewania. Ta książka pomaga pokonać samokrytycyzm i zaakceptować siebie, być swoim wspierającym przyjacielem. Autorka podpowiada, jak rozwijać w sobie samowspółczucie, dzięki któremu można mierzyć się z trudnościami, być samodzielnym i korzystać z własnego potencjału. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakich chciałabym nauczyć moje nastoletnie dzieci.
Elżbieta Manthey
Juniorowo.pl
ARTYKUŁY I RECENZJE:
Jak poradzić sobie z bolesnymi emocjami - Radio Gdańsk
Nastolatki na emocjonalnej karuzeli - Juniorowo
Wewnętrzny krytyk i współczujące Ja - Charaktery