„Dla mnie, matki dzieci ze spektrum autyzmu, książka ta stanowi znakomite źródło informacji i daje do myślenia. Solidne badania, praktyczne techniki oraz historie z prawdziwego życia dostarczają cennych wskazówek, a interesujące i namacalne przykłady walki, wytrwałości oraz nadziei zachęcają do działania”.
Jane Coburn, matka dwójki dzieci ze spektrum autyzmu, rehabilitantka i doradczyni w Full Spectrum Farms, wyjątkowej wspólnocie osób ze spektrum autyzmu.
Dr Temple Grandin urodziła się w Bostonie, w stanie Massachusetts. Jej osiągnięcia są niezwykłe, ponieważ była dzieckiem ze spektrum autyzmu. W wieku dwóch lat występowały u niej zaburzenia mowy, a także inne objawy głębokiego autyzmu. Dzięki wielu godzinom terapii mowy oraz intensywnym ćwiczeniom Temple zaczęła mówić. Kiedy była nastolatką, bezustannie jej dokuczano. Jej mentorami był szkolny nauczyciel i ciotka mieszkająca na ranczu w Arizonie. To oni motywowali Temple, aby podjęła studia a następnie rozpoczęła karierę naukową oraz pracę w charakterze projektantki sprzętu dla zwierząt hodowlanych. Obecnie prowadzi wykłady na temat autyzmu na całym świecie, jest profesorem zootechniki na Uniwersytecie Stanowym Kolorado, a także autorką książek: Byłam dzieckiem autystycznym (Wydawnictwo Naukowe PWN, tłum. Ewa Zachara, 1995); Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem (Fraszka Edukacyjna, Fundacja Synapsis, tłum. Dominika Lewandowska-Rodak, Marta Klimek Lewandowska, 2006); Zrozumieć zwierzęta. Wykorzystywanie tajemnic autyzmu do rozszyfrowania zachowań zwierząt (Media Rodzina, tłum. Krzysztof Puławski, 2011); Unwritten Rules of Social Relationships; The Way I See It; The Autistic Brain: Thinking Across the Spectrum; DIFFERENT…Not Less; oraz wiele innych.
Dr Debra Moore jest psycholożką, która pracowała z dziećmi, nastolatkami i wysokofunkcjonującymi dorosłymi ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera. Jest twórczynią i koordynatorką trzech grup w serwisie Linkedln: LinkedtoAspergers, Helping Hands Mentors, oraz Linked to Aspie Teens. Oprócz działalności terapeutycznej dr Debra Moore przez ponad 20 lat pisała artykuły do gazet i czasopism. Ostatnio miała swój wkład w powstanie książki pt. The Nine Degrees of Autism, która koncentruje się na temacie dorosłych osób uświadamiających sobie, że mają zaburzenia ze spektrum autyzmu. W książce zaprezentowano pozytywny model rozwoju tego procesu oraz jego poszczególne etapy. Dr Debra Moore była także przewodniczącą Towarzystwa Psychologicznego z Sacramento Valley. Niedawno przeszła na emeryturę po 35 latach prowadzenie prywatnej praktyki terapeutycznej, w ramach której nadzorowała też psychologów przygotowujących się do wykonywania swojego zawodu. Mieszka w Sacramento w Stanie Kalifornia. Współpraca z Temple Grandin nad niniejszą książką była dla niej zaszczytem.
Wydanie |
1 |
Oprawa |
broszurowa |
Format |
B5 |
Ilość stron |
240 |
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Dorita S. Berger
Rok wydania:
2023
Wydawca:
Wydawnictwo Harmonia
Autor:
Temple Grandin
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Harmonia
Autor:
Temple Grandin
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
John Elder Robison
Rok wydania:
2019
Nierzadko osoby pracujące w mniejszych czy większych organizacjach zadają sobie pytanie: po co w ogóle są menedżerowie? Wszedłszy do dowolnej firmy i przyjrzawszy się pracy zatrudnionych w niej ludzi, możemy odnieść wrażenie, że ci mogliby obejść się bez osób zarządzających, zwłaszcza gdy procesy przebiegają gładko, a pracownicy są kompetentni i elastyczni. Wyobraźmy sobie jednak sytuację odwrotną: w firmie nie ma specjalistów, tylko sami menedżerowie. Taki obrazek wygląda dosyć absurdalnie. Pytanie o zasadność istnienia menedżerów jest oczywiście prowokacyjne, ale pozwala na głębszy namysł nad istotą ich pracy. Aby dobrze ocenić sens i efekty działań menedżerskich, należy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z charakterem pracy menedżerów, a zwłaszcza ze sposobem, w jaki ci podejmują decyzje.
Czytaj więcej
Czy bycia kreatywnym można się nauczyć? Niektórzy twierdzą, że jest to wrodzona predyspozycja, którą albo posiadamy albo nie. Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Aneta Chybicka, autorka książki "Outside the box".
Czytaj więcej
Pierwsza publikacja, która prezentuje podejście terapeutyczne dopasowane do potrzeb dzieci i adolescentów cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz ich rodzin.
Czytaj więcej
Niniejszy podręcznik wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym i stanowi doskonałą pomoc dla terapeutów pracujących z młodymi pacjentami, których głównym problemem jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Badania pokazują, że najbardziej skuteczną formą pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem jest terapia poznawczo-behawioralna, a zwłaszcza terapia oparta na ekspozycji i powstrzymaniu reakcji.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Redakcja: Piasecka Bogusława
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
red. Sam Goldstein , red. Jack A. Naglieri , red. Sally Ozonoff
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
red. Hal Arkowitz , red. William R. Miller , red. Stephen Rollnick
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Ellen Notbohm
Rok wydania:
2017