Pokochaj poniedziałki Joanny Karpety to książka o radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Jest napisana zabawnie i lekko, zgrabnym językiem. W przystępny sposób przybliża problematykę i złożoność pojęcia wypalenia zawodowego.
To niezwykły poradnik: składa się z fabularnych scenek, opisujących spotkania grupy ludzi, którzy wykonują różne zawody i wspólnie postanawiają poprawić jakość swojej relacji z pracą. Z każdej scenki wynika lekcja, a autorka prowadzi czytelnika przez złożone zagadnienie przyczyn wypalenia zawodowego, przez zarządzanie czasem i własną energią (w tym dietą i aktywnością), stresem, emocjami, aż do pracy nad wartościami, celami życiowymi i komunikacją (w tym – konfliktami).
Mam nadzieję, że proces pozytywnej zmiany rozpoczęty przy czytelników tej książki będzie trwał znacznie dłużej, aż do osiągnięcia życia pełnego satysfakcji we wszystkich jego wymiarach i przyczyni się do utworzenia trwałych, zdrowych nawyków w zakresie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Warto. A ta książka jest pierwszym krokiem w podróży do poznania siebie i realizowania swoich pragnień.
Pokochaj poniedziałki nie narzuca rozwiązań, choć sposobów, porad i perspektyw jest w niej bardzo wiele. To ważne w literaturze poradnikowej, by być otwartym na różnorodność osobowości czytelników. To otwarcie jest niewątpliwą zaletą poradnika, ale jednocześnie budzi pewien niepokój. Z mojej pracy psychologa i terapeuty wynika, że praca z nieuświadomionymi emocjami oraz przekonaniami (przejętymi od innych bądź wyrastającymi z doświadczeń osobistych) wymaga wsparcia i towarzyszenia profesjonalisty, najlepiej psychologa-coacha lub psychoterapeuty. Raz rozpoczęty proces pozytywnej zmiany wymaga towarzyszenia tam, gdzie pojawiają się trudności i przeciwności. W mojej opinii konieczne jest towarzyszenie profesjonalisty wszędzie tam, gdzie dotykamy delikatnej emocjonalnej materii, a jest jej ogromna różnorodność wśród czytelników tego poradnika.
A zatem: to świetna książka na start dobrej podróży w stronę pozytywnych zmian, a także wdzięczny towarzysz procesu coachingowego odbywanego z profesjonalnym coachem lub w trakcie osobistej psychoterapii.
dr n. hum. Magda Fres
Katowickie Centrum Psychologii i Coachingu
Izba Coachingu
www.magdafres.pl