Czujemy wstyd, gdy ponosimy porażki. Największa porażka to niemożność zbudowania więzi z innymi istotami ludzkimi, a pierwszą taką istotą jest matką. Zazdrość odczuwamy, dostrzegając, że istnieje ktoś (na podstawowym poziomie – edypalny rywal lub rodzeństwo), kto nawiązał relację tam, gdzie nam się nie powiodło.
Niemowlę poszukuje własnego self w uśmiechniętej twarzy matki zainteresowanej dzieckiem. Analogicznie, osoba dorosła szuka potwierdzenia u partnera, rodziny i społeczeństwa. Niektórzy szczęściarze zawsze mogli być pewni miłości i akceptacji pierwszych opiekunów. Poza tymi wyjątkami wszyscy boimy się jednak pustego spojrzenia, które świadczy o nierozpoznaniu naszych potrzeb. Obawiamy się również spotkania z osobą, która widzi nie to, kim chcemy być, lecz to, kim ona chce, byśmy byli.
Phil Mollon – psychoanalityk, członek Brytyjskiego Towarzystwa
Psychoanalitycznego. Przez wiele lat zajmował się tematyką wstydu i narcyzmu
oraz innymi zaburzeniami obrazu self. Tym zagadnieniom poświęcił dwie inne
książki: The Fragile Self oraz Releasing the Self: The Healing Legacy of Heinz
Kohut. Pisał też o wpływie traumy w Multiple Selves, Multiple Voices i o naturze
pamięci w publikacjach Remembering Trauma oraz Freud and False Memory.
Nakładem Oficyny Ingenium ukazał się ostatnio książka tego autora poświęcona
ADHD i spektrum autyzmu: Rozpadające się self. Psychoterapia osób dorosłych
z ADHD, w spektrum autyzmu i z zaburzeniami somatopsychicznymi.
Stosowanie podejścia ACT w kontekście związku nie jest łatwe, a często wręcz okazuje się sporym wyzwaniem. Poziom trudności podnoszą dodatkowo rozmaite bzdurne przekonania, które przez lata pakowano nam do głowy. Od pierwszych bajek, w których książę i księżniczka żyli długo i szczęśliwie, po hollywoodzkie zakończenia najpopularniejszych filmów, książek czy seriali napotykamy wciąż te same stare mity. Oto trzy najpowszechniejsze.
Czytaj więcej
Nierzadko osoby pracujące w mniejszych czy większych organizacjach zadają sobie pytanie: po co w ogóle są menedżerowie? Wszedłszy do dowolnej firmy i przyjrzawszy się pracy zatrudnionych w niej ludzi, możemy odnieść wrażenie, że ci mogliby obejść się bez osób zarządzających, zwłaszcza gdy procesy przebiegają gładko, a pracownicy są kompetentni i elastyczni. Wyobraźmy sobie jednak sytuację odwrotną: w firmie nie ma specjalistów, tylko sami menedżerowie. Taki obrazek wygląda dosyć absurdalnie. Pytanie o zasadność istnienia menedżerów jest oczywiście prowokacyjne, ale pozwala na głębszy namysł nad istotą ich pracy. Aby dobrze ocenić sens i efekty działań menedżerskich, należy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z charakterem pracy menedżerów, a zwłaszcza ze sposobem, w jaki ci podejmują decyzje.
Czytaj więcej
Czy bycia kreatywnym można się nauczyć? Niektórzy twierdzą, że jest to wrodzona predyspozycja, którą albo posiadamy albo nie. Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Aneta Chybicka, autorka książki "Outside the box".
Czytaj więcej
Pierwsza publikacja, która prezentuje podejście terapeutyczne dopasowane do potrzeb dzieci i adolescentów cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz ich rodzin.
Czytaj więcej
Wydawca:
Oficyna INGENIUM
Autor:
Phil Mollon
Rok wydania:
2024
Wydawca:
Oficyna INGENIUM
Autor:
Patrick Casement
Rok wydania:
2024
Wydawca:
Oficyna INGENIUM
Autor:
Edwards Judith
Rok wydania:
2024
Wydawca:
Oficyna INGENIUM
Autor:
Giuseppe Civitarese
Rok wydania:
2024