„Niniejsza książka została napisana przez dwóch utalentowanych klinicystów i jest świadectwem ich głębokiego zrozumienia schizofrenii oraz szacunku dla tych, którzy cierpią na tę chorobę. Wyraża ona także ich dążenie do pomagania tym osobom w radzeniu sobie z objawami i w rezultacie przywrócenia im sensownego i satysfakcjonującego życia. Mam przyjemność pogratulować świetnej książki, która wniesie istotny wkład w leczenie pacjentów cierpiących na schizofrenię i objawy schizofrenii”.
Jacqueline B. Persons, PhD, San Francisco Bay Area Center for Cognitive Therapy
„Książka ta ma wiele wspaniałych cech, które czynią z niej ważną i zajmującą lekturę dla każdego klinicysty leczącego pacjentów ze schizofrenią… Poszczególne rozdziały zawierają dużo informacji na temat fenomenologii schizofrenii i wiernie oddają realia pracy klinicznej z tą populacją… Powinna to być lekturą obowiązkową dla wszystkich klinicystów, którzy prowadzą psychoterapię z osobami chorymi na schizofrenię”.
„The Journal of Nervous and Mental Disease”
„Terapia poznawcza schizofrenii, zawierająca przydatne narzędzia, takie jak ulotki, które można wykorzystać w terapii, jak i zwięzły opis teorii psychologicznej, jest książką zarówno praktyczną, jak ścisłą z naukowego punktu widzenia. Podkreślając empiryczne potwierdzenie dla swej metody, autorzy przedstawiają koncepcje, które można wykorzystać w pracy klinicznej, i przekazują czytelnikom swój optymizm w kwestii nawiązania kontaktu z pacjentami cierpiącymi na schizofrenię”.
„The Journal of Clinical Psychiatry”
David G. Kingdon, MD, psychiatra współpracujący z brytyjskim National Health Service i wykładowca na uniwersytecie w Southampton. Jest autorem licznych artykułów, rozdziałów i książek poświęconych terapii poznawczej ciężkich chorób psychicznych i rozwojowi ochrony zdrowia psychicznego. Był doradcą Departamentu Zdrowia w Wielkiej Brytanii i przewodniczącym Eksperckiej Grupy Roboczej ds. Psychiatrii i Praw Człowieka przy Radzie Europy.
Douglas Turkington, MD, psychiatra-konsultant pracujący w Royal Victoria Infirmary w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania), wykładowca na uniwersytecie w Newcastle. Jest członkiem założycielem Akademii Terapii Poznawczej i przez ostatnie 15 lat dawał wykłady i prowadził warsztaty na temat terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) schizofrenii. Stale współpracuje z terapeutami z Cognitive Therapy Centre przy opracowaniu i testowaniu nowych metod CBT w leczeniu objawów psychotycznych.
Tom zawiera:
Skuteczność potwierdzona dowodami
Metody wczesnej interwencji
Budowanie relacji terapeutycznej
Diagnoza i planowanie terapii
Wprowadzenie pacjenta i psychoedukacja
Praca nad objawami schizofrenii:
omamy i urojenia
objawy negatywne
zaburzenia toku myślenia i zjawiska owładnięcia
zaburzenia towarzyszące
Zapobieganie nawrotom choroby
Potencjalne trudności
Skale ocen i materiały dla pacjentów
Nierzadko osoby pracujące w mniejszych czy większych organizacjach zadają sobie pytanie: po co w ogóle są menedżerowie? Wszedłszy do dowolnej firmy i przyjrzawszy się pracy zatrudnionych w niej ludzi, możemy odnieść wrażenie, że ci mogliby obejść się bez osób zarządzających, zwłaszcza gdy procesy przebiegają gładko, a pracownicy są kompetentni i elastyczni. Wyobraźmy sobie jednak sytuację odwrotną: w firmie nie ma specjalistów, tylko sami menedżerowie. Taki obrazek wygląda dosyć absurdalnie. Pytanie o zasadność istnienia menedżerów jest oczywiście prowokacyjne, ale pozwala na głębszy namysł nad istotą ich pracy. Aby dobrze ocenić sens i efekty działań menedżerskich, należy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z charakterem pracy menedżerów, a zwłaszcza ze sposobem, w jaki ci podejmują decyzje.
Czytaj więcej
Czy bycia kreatywnym można się nauczyć? Niektórzy twierdzą, że jest to wrodzona predyspozycja, którą albo posiadamy albo nie. Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Aneta Chybicka, autorka książki "Outside the box".
Czytaj więcej
Pierwsza publikacja, która prezentuje podejście terapeutyczne dopasowane do potrzeb dzieci i adolescentów cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz ich rodzin.
Czytaj więcej
Niniejszy podręcznik wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym i stanowi doskonałą pomoc dla terapeutów pracujących z młodymi pacjentami, których głównym problemem jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Badania pokazują, że najbardziej skuteczną formą pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem jest terapia poznawczo-behawioralna, a zwłaszcza terapia oparta na ekspozycji i powstrzymaniu reakcji.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Redakcja: Piasecka Bogusława
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
red. Sam Goldstein , red. Jack A. Naglieri , red. Sally Ozonoff
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
red. Hal Arkowitz , red. William R. Miller , red. Stephen Rollnick
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Ronald Rapee , Ann Wignall , Susan Spence , Heidi Lyneham , Vanessa Cobham
Rok wydania:
2017