Ośmiotygodniowy trening uważnego samowspółczucia
Wyobraź sobie, że masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przeżywa trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimś problemem. Okazujesz mu wyrozumiałość, troskę, współczucie, życzliwość. Starasz się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś blisko. A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś swoim najlepszym przyjacielem…
Na tym właśnie polega samowspółczucie, czyli umiejętność bycia dla siebie dobrym przyjacielem w chwilach, gdy tego najbardziej potrzebujemy: gdy czujemy się zagubieni, nieudolni, niedoskonali, bezradni. Dzięki temu możemy spojrzeć na samych siebie z akceptacją i życzliwością oraz uznać własną niedoskonałość. Praktyka samowspółczucia zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga zwalczyć wewnętrznego krytyka. Taka postawa stanowi także niezawodne źródło wsparcia nawet wtedy, gdy nasz świat się rozpada: buduje odporność psychiczną, łagodzi lęk i przygnębienie.
Liczne badania nad samowspółczuciem wykazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu. Ten oparty na wiedzy naukowej poradnik pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia.
Kristin Neff i Christopher Germer są największymi autorytetami w dziedzinie samowspółczucia. W tej książce wyjaśniają w prosty, praktyczny sposób, jak zwiększyć pewność siebie, ograniczyć samokrytycyzm i traktować siebie bardziej życzliwie. Zdają się towarzyszyć czytelnikowi na każdej stronie niczym ciepli i mądrzy przewodnicy. Ten poradnik to prawdziwy skarb!
dr Rick Hanson,
autor RezyliencjI i Szczęśliwego mózgu
Ta książka to wyjątkowy przewodnik po koncepcji samowspółczucia. Aby w pełni z niej skorzystać, najlepiej czytać ją uważnie, raczej spijać treść powoli, kropla po kropli, niż łykać wielkimi haustami. Warto czerpać z poruszających ćwiczeń, wyobrażeń, przykładów, a potem pozwolić tej sile napełniać naszą codzienność. To nie jest kolejna książka o samoocenie ani o tym, co o sobie myślimy. Autorzy proponują szczególne spojrzenie na relację z samym sobą. Rzecz w tym, aby radzić sobie z nieuchronnym codziennym bólem w bardziej sensowny, świadomy i życzliwy sposób.
dr Marcin Domurat,
Trzeciafala.pl, Behawioralnie.pl
Ten poradnik to wspaniały prezent dla siebie. Kolejne rozdziały w prosty, a jednocześnie pełen mądrości sposób pokazują, jak towarzyszyć sobie z życzliwością w codziennych burzach i niepowodzeniach, jak z delikatnością, łagodnością wzmacniać swój spokój wewnętrzny i zdolność bycia z trudnymi emocjami. Jeśli chcesz stać się swoim najlepszym przyjacielem i pomocnym wsparciem, sięgnij po tę książkę.
Katarzyna Urbaniak
nauczycielka samowspółczucia, trenerka uważnej komunikacji, mediatorka NVC
ARTYKUŁY I RECENZJE:
O samowspółczuciu - rozmowa Kristin Neff i Kasi Urbaniak
Jak rozwijać w sobie samowspółczucie?