Skuteczność interwencji poznawczo-behawioralnych w leczeniu bólu została potwierdzona w wielu badaniach empirycznych. Klinicyści nie mają już dziś żadnych wątpliwości, że ból – jako doświadczenie absolutnie wielowymiarowe – wymaga podejścia interdyscyplinarnego. Mam na myśli połączenie interwencji zarówno farmakologicznych, jak i terapeutycznych czy fizjoterapeutycznych. Najnowsza publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego „Przewlekły ból. Terapia poznawczo-behawioralna” składa się z dwóch części: poradnika pacjenta i podręcznika terapeuty. Poradnik i podręcznik wzajemnie się uzupełniają. W bardzo prosty i rzeczowy sposób przeprowadzają czytelnika przez składający się z jedenastu sesji program, którego głównymi celami są oczywiście poprawa komfortu życia osób zmagających się z przewlekłym bólem i zmniejszenie ich cierpienia – tak fizycznego, jak psychicznego. Każda uwzględniona w programie sesja oznacza kolejną umiejętność i narzędzie w rękach pacjenta. Opisane techniki, między innymi głęboka relaksacja czy praca z przekonaniami, bezpośrednio mogą wpłynąć na złagodzenie bólu, jak również na poprawę funkcjonowania fizycznego i psychospołecznego. Poradnik i podręcznik mają także duży potencjał psychoedukacyjny zarówno dla osób zmagających się z bólem, jak i dla ich bliskich.
Katarzyna Binkiewicz
psycholog, psychoonkolog, terapeuta
Dr John D. Otis – profesor nadzwyczajny w Katedrze Psychiatrii i Psychologii Uniwersytetu Bostońskiego. Pełni także funkcję dyrektora Katedry Psychologii Medycznej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Bostońskiego oraz dyrektora Instytutu Badań nad Bólem i Psychologii Bólu w bostońskim ośrodku VA Boston Healthcare System. Obecnie prowadzi kilka projektów badawczych, w tym badanie nad skutecznością terapii poznawczo-behawioralnej w grupie pacjentów z bolesną neuropatią cukrzycową, a także prace nad modelem zintegrowanej terapii dla weteranów wojennych, którzy cierpią na dwa schorzenia współistniejące: przewlekły ból i zespół stresu pourazowego.
Dr Otis jest współautorem licznych artykułów naukowych i rozdziałów książek, szczególnie interesuje go rozwój nowatorskich podejść do radzenia sobie z bólem, dostosowanych do potrzeb specyficznych populacji pacjentów.
Patronat:Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej im. Zdzisława BizoniaZdrowa Głowa - psychoterapia i rozwój osobistyPolskie Towarzystwo Psychologii BehawioralnejZespół Badania BóluFundacja Medycyny Bólu
SPIS TREŚCIO autorze
O serii
Rozdział 1Wstępne informacje dla terapeutów
Rozdział 2Ocena diagnostyczna bólu
Rozdział 3Sesja pierwsza: edukacja na temat przewlekłego bólu
Rozdział 4Sesja druga: teorie bólu i oddychanie torem przeponowym/przeponowe
Rozdział 5Sesja trzecia: progresywna relaksacja mięśni i wizualizacja
Rozdział 6Sesja czwarta: myśli automatyczne a ból
Rozdział 7Sesja piąta: restrukturyzacja poznawcza
Rozdział 8Sesja szósta: radzenie sobie ze stresem
Rozdział 9Sesja siódma: regulacja aktywności według kryterium czasowego
Rozdział 10Sesja ósma: planowanie przyjemnych zajęć
Rozdział 11Sesja dziewiąta: radzenie sobie ze złością
Rozdział 12Sesja dziesiąta: higiena snu
Rozdział 13Sesja jedenasta: zapobieganie nawrotom bólu i plan na wypadek zaostrzenia dolegliwości
AneksWywiad na temat bólu
Arkusz celów
Bibliografia