Margaret Robinson Rutherford pokazuje, że ukrywanie depresji pod maską perfekcjonizmu może być zabójcze. Książka pomaga rozpoznać u siebie depresję, pozbyć się jej piętna, odrzucić niezdrowy perfekcjonizm i pogodzić się z własną niedoskonałością. Sarah Fader, prezeska fundacji Stigma Fighters Możesz cierpieć na perfekcyjnie ukrytą depresję, jeżeli: ¦ cechuje cię dążenie do perfekcji i nieustannie towarzyszy ci krytyczny, zawstydzający głos wewnętrzny, ¦ wykazujesz przesadne poczucie odpowiedzialności, nie potrafisz nawiązać łączności z bolesnymi emocjami, które przemilczasz lub świadomie odrzucasz, zamartwiasz się, czując potrzebę samokontroli i kontrolowania swojego otoczenia, ¦ intensywnie skupiasz się na zadaniach, a poczucie własnej wartości czerpiesz z ich realizacji, troszczysz się o innych, ale nie dopuszczasz ich do swojego wewnętrznego świata, lekceważysz swoje rany i odczuwany smutek, nie chcesz okazywać sobie współczucia, cierpisz na współistniejące zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia odżywiania, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub uzależnienia, masz głębokie przekonanie, że podstawą dobrego samopoczucia jest dostrzeganie jasnych stron rzeczywistości, ¦ odnosisz sukcesy zawodowe, ale masz trudności z emocjonalną bliskością w relacjach.
Doktor MARGARET ROBINSON RUTHERFORD jest psychologiem klinicznym z prywatną praktyką. Od ponad 25 lat prowadzi terapię indywidualną i dla par. Zajmuje się depresją, zaburzeniami lękowymi i problemami w związkach. Prowadzi popularnego bloga, a także podcast, w którym szeroko omawia problemy perfekcyjnie ukrytej depresji.
Nierzadko osoby pracujące w mniejszych czy większych organizacjach zadają sobie pytanie: po co w ogóle są menedżerowie? Wszedłszy do dowolnej firmy i przyjrzawszy się pracy zatrudnionych w niej ludzi, możemy odnieść wrażenie, że ci mogliby obejść się bez osób zarządzających, zwłaszcza gdy procesy przebiegają gładko, a pracownicy są kompetentni i elastyczni. Wyobraźmy sobie jednak sytuację odwrotną: w firmie nie ma specjalistów, tylko sami menedżerowie. Taki obrazek wygląda dosyć absurdalnie. Pytanie o zasadność istnienia menedżerów jest oczywiście prowokacyjne, ale pozwala na głębszy namysł nad istotą ich pracy. Aby dobrze ocenić sens i efekty działań menedżerskich, należy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z charakterem pracy menedżerów, a zwłaszcza ze sposobem, w jaki ci podejmują decyzje.
Czytaj więcej
Czy bycia kreatywnym można się nauczyć? Niektórzy twierdzą, że jest to wrodzona predyspozycja, którą albo posiadamy albo nie. Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Aneta Chybicka, autorka książki "Outside the box".
Czytaj więcej
Pierwsza publikacja, która prezentuje podejście terapeutyczne dopasowane do potrzeb dzieci i adolescentów cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz ich rodzin.
Czytaj więcej
Niniejszy podręcznik wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym i stanowi doskonałą pomoc dla terapeutów pracujących z młodymi pacjentami, których głównym problemem jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Badania pokazują, że najbardziej skuteczną formą pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem jest terapia poznawczo-behawioralna, a zwłaszcza terapia oparta na ekspozycji i powstrzymaniu reakcji.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Thomas R. Lynch
Rok wydania:
2023
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Stephen W. Porges
Rok wydania:
2023
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Padesky Christine A., Greemberger Dennis
Rok wydania:
2023
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Dorita S. Berger
Rok wydania:
2023