Ta książka przyniesie swemu uważnemu czytelnikowi wiele ciekawych i inspirujących informacji na temat otwartego dialogu, idei i praktyki szukania rozwiązań w poważnych kryzysach psychicznych, w których oczekiwane rozwiązania są, zdawałoby się, szczególnie trudne do osiągnięcia. Spomiędzy tych informacji wyłaniają się też jednak ważne obietnice. Spotkanie, rozmowa, refleksja otwierają szansę rozumienia i porozumienia, a tym samym szansę odzyskiwania nadziei, ograniczania obezwładniającej bezradności, odgadywania pochowanych znaczeń, odnajdywania zgubionych uczuć, przełamywania wyobcowującego osamotnienia, czy powracania na wybraną ścieżkę życia. To sprawia, że dla wielu osób – specjalistów i niespecjalistów - praktykowanie lub doświadczanie otwartego dialogu staje się swego rodzaju antidotum na słabości dominującego dziś sposobu pomagania, który skupiony na racjonalności działania, zaniedbuje, albo i lekceważy, ludzki oraz międzyludzki kontekst kryzysu. Dzięki temu, otwarty dialog może być dialogiem realnie pomocnym i owocnym.
Prof. Jacek Wciórka, psychiatra, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Jak pogodzić bycie w roli eksperta z byciem partnerem w dialogu? Jak w czasach wysokich wymagań, jakości świadczeń, standardów i medykalizacji psychiatrii tolerować niepewność? Jak w momencie oczekiwania od lekarza, terapeuty natychmiastowych, skutecznych działań znaleźć czas na wsłuchanie się w historię drugiego człowieka i poznanie jej szerokiego kontekstu? Czy książka prof. Jaakko Seikkuli odpowiada na te oraz wiele innych pytań, które stawia sobie profesjonalista chcący dobrze leczyć? Na pewno po przeczytaniu nie ma wątpliwości,, że jest sens je zadawać i to w dialogu z pacjentem poszukiwać odpowiedzi jak pomagać.
Lek. med. Anna Depukat, specjalista psychiatra, psychoterapeuta.
Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa, w szpitalu im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Tom Erik Arnkil jest doktorem nauk społecznych. Emerytowany pracownik Fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej i współtwórca podejścia opartego na Otwartym Dialogu. Autor i współautor licznych publikacji naukowych dotyczących ODA. Do tej pory prowadzi międzynarodowe szkolenia i warsztaty z zakresu dialogowości.
Jaakko Seikkula jest psychologiem klinicznym i terapeutą rodzinnym. Współtwórca metody opartej na Otwartym Dialogu, którą opracował wraz z Briggitą Alaklare i ich zespołem w szpitalu Keropudas w Zachodniej Laponii. Aktualnie pracuje jako wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Jyväskala w Finlandii
„Relacje na huśtawce” polecałabym zarówno do samodzielnej lektury, jak i do wykorzystania w gabinecie. Przywołuje ważne idee i wartości, przypomina, co oznaczają w życiu relacje i jakie cierpienie niesie ucieczka od nich. Buduje motywację do zmiany, przywraca nadzieję, pokazuje, że nasze reakcje można zrozumieć i zmieniać, przybliżając je do naszych wartości. Dużo materiałów, przykładów, ćwiczeń pozwala efektywnie wykorzystać podręcznik w gabinecie. Można rozważać włączanie go na różnych etapach terapii – w ramach psychoedukacji, budowania konceptualizacji, wprowadzania nowych technik, pracy motywującej.
Czytaj więcej
Pierwsza publikacja, która prezentuje podejście terapeutyczne dopasowane do potrzeb dzieci i adolescentów cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz ich rodzin.
Czytaj więcej
Niniejszy podręcznik wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym i stanowi doskonałą pomoc dla terapeutów pracujących z młodymi pacjentami, których głównym problemem jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Badania pokazują, że najbardziej skuteczną formą pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem jest terapia poznawczo-behawioralna, a zwłaszcza terapia oparta na ekspozycji i powstrzymaniu reakcji.
Czytaj więcej
Czy podczas spotkań rodzinnych czujesz się wyobcowany i samotny? Czy jesteś w stanie wskazać wielu przyjaciół z dawnych lat, z którymi nie masz już żadnego kontaktu? Czy masz problemy z utrzymaniem poważnego związku? Czy twoje życie zawodowe cechują ciągłe tarcia z szefem i ze współpracownikami? Jeżeli na większość tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to możesz mieć trudności z układaniem sobie relacji z ludźmi. Sprawdź co może być tego przyczyną.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Beytien Alyson
Rok wydania:
2018
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Kusztal Justyna
Rok wydania:
2018
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Gibson Lindsay C.
Rok wydania:
2018
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Hendrickx Sarah
Rok wydania:
2018