Jerzy M. Brzeziński i Piotr K. Oleś stawiają pytanie: jak uprawiać niełatwy zawód psychologa, by był nieustannym wyzwaniem – dla siebie i innych, jak nie popadać w rutynę i nie dokonywać nieuzasadnionych uproszczeń?
Czytelnik znajdzie w tej książce kompendium wiedzy na temat ścieżki kształcenia psychologów, możliwości poszerzania kompetencji zawodowych po dyplomie czy rozwoju kariery akademickiej. Autorzy wskazują na standardy prowadzenia badań naukowych, nauczania psychologii, a także dobre praktyki prowadzenia działalności profesjonalnej – czy to w gabinecie, czy to w roli eksperta lub popularyzatora wiedzy. Nie unikają przy tym krytyki zjawisk i procesów, które negatywnie wpływają na tożsamość zawodową psychologów oraz społeczne zaufanie do nich.
Przesłanie, jakie chcieliśmy oddać w tej monografii, sprowadza się do znajomości i przestrzegania kryteriów dobrych praktyk psychologicznych – w badaniach naukowych, kształceniu, świadczeniu usług psychologicznych, popularyzacji i wypełnianiu roli społecznej psychologa. Jeszcze jednym ważnym celem – choć zabrzmi to nazbyt osobiście – było wyrażenie zawodowej tożsamości, identyfikacji zarówno z Uniwersytetem, jak i z psychologią i jej misją zawodu zaufania publicznego.
Psychologia – z tej racji, że przygotowuje do pracy z ludźmi oraz, że uczestnikami naszych badań są konkretne osoby – jest nauką szczególną.
Studia psychologiczne mają przygotowywać do rozumienia człowieka i do współdziałania z nim, są więc szczególnie odpowiedzialne, podobnie badania naukowe, publikowanie, formułowanie ekspertyz czy popularyzacja.
Wydanie |
1 |
Oprawa |
Miękka |
Ilość stron |
564 |
Format |
14.5x20.5cm |
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor:
Czesław Czabała, Sylwia Kluczyńska
Rok wydania:
2022
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Cohen Judith
Rok wydania:
2019
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Robert Alberti, Michael Emmons
Rok wydania:
2021
Wydawca:
Wydawnictwo Harmonia
Autor:
Tony Attwood, Michelle Garnett
Rok wydania:
2020
Autorzy, doświadczeni i utalentowani praktycy oraz nauczyciele terapii schematów, poświęcili wiele lat na szlifowanie własnych umiejętności klinicznych, każdy w zakresie swojej specjalizacji. Owoc ich wysiłków, którym hojnie dzielą się z czytelnikami, stanowi przemyślane i wyczerpujące dzieło – jeden z najważniejszych przewodników psychoterapeutycznych, pomagający zrozumieć i leczyć różnorodne trudne przypadki. Pokazano w nim, jak stosowanie terapii schematów, modelu o potwierdzonej skuteczności – z bogatym zasobem narzędzi diagnostycznych oraz integracyjnych strategii terapeutycznych – pozwala uzdrowić długotrwałe destrukcyjne wzorce postępowania.
Czytaj więcej
Terapia schematów znacząco odmieniła sposób leczenia osób zmagających się z przewlekłą chorobą psychiczną czy zaburzeniem osobowości. Podejście to, oparte na mocnym fundamencie terapii poznawczej, zapewnia kompleksową mapę osobowości skonstruowaną na bazie osiemnastu schematów, dodaje do tego doświadczeniowe techniki wprowadzania zmiany oraz wykorzystuje koncepcje przywiązania i rozwoju, by zająć się nieadaptacyjnymi schematami wynikającymi z zaniedbań i traumy okresu dzieciństwa. Jego skuteczność potwierdziły randomizowane kontrolowane badania kliniczne.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor:
Hanna Pinkowska-Zielińska, Bartosz Zalewski
Rok wydania:
2021
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor:
Emilia Soroko, Barbara Jankowiak
Rok wydania:
2021
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor:
Oatley Keith, Jenkins Jennifer, Dacher Keltner
Rok wydania:
2021
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor:
Gary L. Wenk
Rok wydania:
2021