Sprawdź, czy jesteś WWO.
Wysoko wrażliwe osoby wyróżniają cztery cechy:
• Głębokie przetwarzanie – może się przejawiać jako szczególna sumienność, uważność na innych, świadomość długofalowych konsekwencji, wysoki poziom wglądu oraz potrzeba czasu na refleksję. Choć bardzo cenne, bywa męczące i może prowadzić do poczucia przebodźcowania.
• Łatwość ulegania przestymulowaniu – informacje płynące z pięciu zmysłów silniej oddziałują na WWO, wskutek czego mogą one doświadczać przebodźcowania. Może to skutkować przewlekłym stresem, lękiem i zachowaniami unikowymi.
• Intensywne przeżywanie emocji – większa reaktywność emocjonalna może objawiać się silniejszym przeżywaniem różnych sytuacji. WWO lepiej wyczuwają też emocje innych ludzi, które silniej na nie oddziałują. Są niczym gąbki chłonące i pozytywne, i negatywne nastroje otoczenia. Potrzebują dużo czasu, by ochłonąć.
• Wyczulenie na subtelne bodźce i wrażliwość sensoryczna– WWO zauważają zmiany tak drobne, że inni ludzie uznają je za niemożliwe lub bardzo trudne do rozpoznania, takie jak zmiana temperatury o stopień czy dwa.
O autorce:
Dr Amanda Cassil – certyfikowana psycholożka kliniczna, założycielka i szefowa STEM Psychological Services, ośrodka oferującego wsparcie psychologiczne dla kobiet oraz mniejszości, które są niedoreprezentowane w dziedzinach takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Dzięki koncentracji na tym obszarze praktyki klinicznej zdobyła ogromne doświadczenie w pracy z osobami wysoko wrażliwymi, chorymi przewlekle i dotkniętymi niewidoczną niepełnosprawnością. Jest współzałożycielką i współprzewodniczącą Feminist Special Interest Group w ramach San Gabriel Valley Psychological Association. Więcej informacji na temat dr Cassil można znaleźć na stronie: https://stempsychology.com
SPIS TREŚCI
Wstęp
Jak korzystać z tej książki
Rozdział 1
Wysoko wrażliwa osoba
Rozdział 2
Życie codzienne i sytuacje społeczne
Rozdział 3
Relacje międzyludzkie
Rozdział 4
Praca
Rozdział 5
Zdrowie i dbanie o siebie
Rozdział 6
Praca pogłębiona
Polecane źródła
Podziękowania
Bibliografia