Metafory nie tylko pozwalają wyrazić złożoność myśli i emocji, lecz są również niezwykle skutecznym narzędziem psychoterapeutycznym. Niezależnie od podejścia ułatwiają klientom nawiązanie kontaktu z ich podstawowymi wartościami i zyskanie wglądu w specyficzne dla nich wyzwania, a także pomagają wzbudzić inspirację i motywację niezbędne do podjęcia świadomych działań na rzecz upragnionej zmiany. Jak zatem w pełni wykorzystać potencjał metafor w praktyce terapeutycznej?
W tym wyczerpującym przewodniku psychoterapeuta Niklas Törneke łączy wiedzę z zakresu nauk behawioralnych i językoznawstwa, wyjaśniając, w jaki sposób i kiedy stosować metafory, aby zwiększyć skuteczność terapii. Przedstawia najważniejsze informacje na temat teorii ram relacyjnych (RFT) i przywołuje wyniki badań klinicznych, które dotyczą wykorzystania metafor w pracy terapeutycznej. Czytelnik znajdzie w tej książce narzędzia i strategie pomocne w tworzeniu metafor na potrzeby analizy funkcjonalnej, ustanawiania dystansu obserwacyjnego, ukierunkowania terapii czy budowania relacji terapeutycznej. Co najważniejsze, zawiera ona przykładowe metafory i ćwiczenia, które można wykorzystać podczas sesji, aby pomóc klientom wprowadzać trwałe zmiany w życiu. Praktyczne wskazówki, przykłady rozmów z klientami i narzędzia gotowe do zastosowania w codziennej pracy sprawiają, że niniejszy przewodnik to nieocenione wsparcie dla specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
W tej wybitnej książce Niklas Törneke zgłębia temat wykorzystania metafor w praktyce klinicznej. Chociaż wielu doświadczonych terapeutów posługuje się metaforami często, to jednak niewielu wie, dlaczego to robi i jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego narzędzia. Törneke w uporządkowany sposób omawia teoretyczne podstawy stosowania metafor przez terapeutów i najlepsze praktyki w tym zakresie. Metafory, mające uzasadnienie w nauce klinicznej, pozwalają skutecznie przekazywać ważne informacje kliniczne, co może mieć ogromne znaczenie w procesie terapeutycznym. Zdecydowanie polecam lekturę tej książki.
dr Stefan G. Hofmann
profesor psychologii na wydziale nauk psychologicznych i nauk o mózgu Boston University
Jest to wyczerpująca i niezwykle zajmująca książka na temat efektywnego wykorzystania metafor w psychoterapii. Napisana przystępnym językiem, ukazuje potęgę i potencjalną złożoność metafory trafnie użytej przez terapeutę. Zawiera omówienie naukowych podstaw skuteczności metafor i wskazówki co do tworzenia takiego kontekstu terapeutycznego, w którym te ostatnie najlepiej wspierają elastyczność psychologiczną, jeśli o chodzi o sposób odnoszenia się do siebie. Autor odwołuje się do aktualnej wiedzy, jak również przytacza ciekawe fragmenty transkrypcji z sesji i stosowne metafory kliniczne. Lektura tej książki z pewnością zmieni sposób korzystania przez czytelników z metafor w praktyce klinicznej.
dr Yvonne Barnes-Holmes
profesorka analizy zachowania na Ghent University