Jeszcze tylko kilogram E-book
Produkt aktualnie niedostępny
Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania lub podejrzewasz je u siebie, koniecznie sięgnij po tę książkę. Zaburzenia te zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu, dlatego trzeba zrobić wszystko, by się od nich uwolnić. Właśnie w tym pomoże ci ten poradnik.
Zaburzenia odżywiania to problem, który zatacza coraz szersze kręgi: dotyczy nie tylko coraz większej liczby nastolatków, ale także coraz młodszych osób. Porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych, kult perfekcyjnego wyglądu i hejt rówieśniczy sprawiają, że nastolatki chcą wyglądać jak najlepiej i dążą do nieosiągalnego ideału. Presja ze strony rówieśników oraz brak zrozumienia i akceptacji w szkole i w domu potęgują problem. Wszystko to może prowadzić do stosowania różnego rodzaju głodówek, wspomagaczy w chudnięciu, katorżniczych treningów albo przeciwnie – do niekontrolowanych napadów objadania się. Niezależnie od przyczyny i rodzaju zaburzenia odżywiania są bardzo niebezpieczne.
Ola, bohaterka książki, zapozna cię z teorią dotyczącą zaburzeń odżywiania i będzie twoją przewodniczką po ćwiczeniach, ale przede wszystkim opowie ci swoją historię walki z chorobą i pokaże, że tę walkę może wygrać! W poradniku znajdziesz sporo przydatnej wiedzy, dzięki której lepiej zrozumiesz swoją chorobę, spojrzysz na siebie łagodniejszym okiem i naprawisz swoją relację z jedzeniem.
Dzięki tej książce:
• zrozumiesz, czym są zaburzenia odżywiania;
• poznasz mity dotyczące odżywiania się;
• dowiesz się, co wywołuje i nasila chorobę;
• nauczysz się regulować swoje emocje;
• zrozumiesz, jak wpływa na twoje życie perfekcjonizm;
• wygrasz z chorobą.
Kiedy życie wydaje się niezwykle trudne, a ty masz kilkanaście lat, najbardziej potrzebujesz uważnego przyjaciela, czułego przewodnika – kogoś mądrego, kto rozumie, przez co przechodzisz.
Młode osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania często czują się osamotnione w swoich trudnościach. Ta książka jest jak rozmowa ze starszą przyjaciółką – pełna empatii, wsparcia i mądrości, które pomogą odnaleźć drogę do zdrowia.
Dla nastolatków, które czują, że jedzenie wymknęło im się spod kontroli, poradnik będzie nieocenionym wsparciem. Dla rodziców, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z nastoletnim dzieckiem o jego problemach z jedzeniem, lektura tej książki może być pierwszym krokiem do znalezienia wspólnego języka.
To książka, która – we współpracy ze specjalistą – może zapoczątkować twoją drogę ku zdrowiu.
Marta Cieśla
psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Zaburzenia odżywiania dotykają coraz młodsze osoby, wręcz dzieci. Odbierają im radość, spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Doskonale rozumie to Ola, narratorka książki i swoiste alter ego autorek, która z wielką empatią i wiedzą oferuje nastolatkom pomoc. Przedstawia ona rzetelne, konkretne informacje, pokazuje różne perspektywy i możliwości. Zadaje pytania i proponuje szereg ćwiczeń, które pozwalają samodzielnie dojść do odpowiedzi. A te z kolei są drogowskazami do zdrowia.
Korzystając z narzędzi i technik terapii poznawczo-behawioralnej (klasycznej oraz tzw. drugiej i trzeciej fali), autorki pomagają zrozumieć mechanizm choroby, motywują do walki z nią i podpowiadają, co robić. Zarazem wyraźnie podkreślają, że praca z tą książką nie zastąpi psychoterapii. Poradnik doskonale uzupełni jednak tę ostatnią w aspekcie psychoedukacji i pracy między sesjami.
Emilia Link-Dratkowska
psychoterapeutka i superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej
Dagmara Pietruszewska – certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psycholożka i pedagożka. Specjalizuje się w psychoterapii zaburzeń odżywiania (specyficznych: anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania się, a także niespecyficznych), depresji, napadów panicznych, PTSD, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, lękowych, somatycznych i emocjonalnych oraz zaburzenia osobowości typu borderline. Współpracuje z Kliniką Poznawczo-Behawioralną Uniwersytetu SWPS, a także wykłada w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej tegoż uniwersytetu i na studiach podyplomowych.
dr n. med. Marta Herstowska – absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalista psychiatrii dorosłych, dzieci i młodzieży, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Twórczyni Centrum Kompleksowego Leczenia Zaburzeń Odżywiania w Gdyni, a także ordynator oddziału dziennego psychiatrycznego dla młodzieży „Stacja Marzenie” w finansowanym przez NFZ gdyńskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Pasjonatka wspinaczki górskiej i jazdy motocyklem.
SPIS TREŚCI
Od autorek
Rozdział 1
Poznajmy się
Rozdział 2
Nie diagnozuj się sama!
Rozdział 3
Zakazany owoc, czyli o mitach dotyczących niezdrowych produktów
Rozdział 4
Jak życiowe sytuacje mogą wpływać na zachowania chorobowe
Rozdział 5
Jak zniekształcone bywa nasze myślenie i jakie to ma konsekwencje
Rozdział 6
Co robisz, a co możesz zmienić w zakresie regulacji trudnych emocji
Rozdział 7
Po co ci ciało?
Rozdział 8
Dlaczego perfekcjonizm może przeszkadzać
Rozdział 9
Namaluj swoją przyszłość
Rozdział 10
No to podsumujmy
Pożegnanie
Bibliografia
Terminator był stworzony, żeby pomagać. W rękach nieświadomych jego siły ludzi może się jednak wyrwać spod kontroli. Prowadzenie terapii schematów jest równie wymagającą i fascynującą sprawą, jak kontrolowanie siły Terminatora.
Czytaj więcej
Bezsprzecznym walorem programu jest fakt, że prezentuje on dającą obecnie pacjentom największe szanse na wyleczenie metodę terapii OCD. Skuteczność terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji została potwierdzona w licznych badaniach empirycznych.
Czytaj więcej
„Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami” to cenna pozycja dla wszystkich, chcących rozwijać swoje umiejętności terapeutyczne w tym nowym, niezwykle efektywnym podejściu.
Czytaj więcej
Badania dowodzą, że ludzie, którzy realizują istotne dla nich cele są skuteczniejsi w działaniu, bardziej kreatywni oraz mają skłonność do podejmowania większego ryzyka.
Czytaj więcej
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Dagmara Pietruszewska , Marta Herstowska
Rok wydania:
2025
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Daniel J. Fox
Rok wydania:
2025
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Niklas Törneke
Rok wydania:
2025
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Dr. Eileen Kennedy-Moore, Christine McLaughlin
Rok wydania:
2025