PREMIERA:5 września 2024
Jeśli ktoś tobie bliski ma myśli samobójcze – niezależnie od tego, czy jest to twoje dziecko, partner lub partnerka, znajomy, czy inna osoba, na której ci zależy – ta książka pomoże ci przetrwać ten trudny czas i poradzić sobie z wynikającymi z tego wyzwaniami. Wizja odebrania sobie życia przez kogoś, kogo kochasz, jest przerażająca. To oczywiste, że ta osoba doświadcza przejmującego bólu emocjonalnego i stresu, pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji ty też potrzebujesz wsparcia.
Kryzys bliskiej osoby może budzić nie tylko lęk, ale również inne trudne emocje, w tym smutek, poczucie winy, żal czy złość. Rozpaczliwie pragniesz, by ta osoba żyła, a jednocześnie masz własne życie do przeżycia i emocje, o które musisz zadbać. Trudno się w tym odnaleźć. To normalne, że doświadczasz poczucia bezsilności, zagubienia czy paraliżu.
Ta książka będzie twoim osobistym przewodnikiem w tej trudnej sytuacji. Autorka przygląda się tematowi z niemal każdej możliwej perspektywy: osoby kochającej kogoś, kto ma myśli samobójcze, terapeuty pomagającego klientom ze skłonnościami samobójczymi, rodzica dziecka myślącego o odebraniu sobie życia, a także kogoś, kto ma za sobą próbę samobójczą. Dzięki tak wszechstronnemu ujęciu zrozumiesz, co się dzieje w umyśle bliskiej ci osoby, a dzięki jasnym i praktycznym poradom będziesz wiedzieć, jak ją wesprzeć i jej pomóc, zarazem dbając o swój dobrostan.
To trudne, gdy bliska osoba ma myśli samobójcze. Dzięki tej książce:
· zrozumiesz, co się dzieje w jej umyśle;
· poznasz sposoby, by jej pomóc;
· nauczysz się empatycznej i uważnej komunikacji;
· dowiesz się, jak rozwiązywać konflikty;
· stworzysz plan bezpieczeństwa, zanim dojdzie do tragedii;
· poradzisz sobie z poczuciem winy;
· zadbasz o siebie.
W książce „Gdy bliska osoba ma myśli samobójcze” Stacey Freedenthal w przystępny, mądry i troskliwy sposób omawia wyjątkowo trudne kwestie. Czytelnik dowie się nie tylko, jak dbać o bliską osobę mierzącą się z myślami o odebraniu sobie życia, ale też jak być uważnym na własne potrzeby. Wierzę, że lektura tej książki pomoże tysiącom ludzi wyjść z mroku kryzysu samobójczego, który dotyczy nie tylko osoby bezpośrednio go doświadczającej.
Lucyna Kicińska
wieloletnia konsultantka i koordynatorka telefonów zaufania, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, koordynatorka strefy pomocy serwisu www.zwjr.pl
Myśli samobójcze często doprowadzają do utrudnienia w komunikacji między ludźmi, nawet bardzo bliskimi. Osoba mierząca się z tymi myślami, wstydzi się do nich przyznać. Z kolei ten, kto chce pomóc, obawia się rozmowy na ich temat. Tym samym pomoc przestaje być możliwa. Dzięki tej książce czytelnik nie tylko lepiej zrozumie specyfikę kryzysu suicydalnego, ale przede wszystkim otrzyma właściwe narzędzia do tego by przerwać milczenie i udzielić wsparcia temu kto tak bardzo go potrzebuje.
dr Halszka Witkowska,
Suicydolog, Uniwersytet Warszawski
Nic tak nie boli, jak utrata ukochanej osoby w wyniku samobójstwa. Nic nie przeraża bardziej niż to, że ukochana osoba myśli o samobójstwie lub próbuje odebrać sobie życie. Większość ludzi w takiej sytuacji czuje się bezsilna, zagubiona, sparaliżowana – nie wie, co powiedzieć, co zrobić, co myśleć. Ta książka to nieceniony przewodnik przez niebezpieczne burze i skarbnica wiedzy zarówno dla osób, które mają myśli samobójcze, jak i dla tych, które kochają kogoś, kto rozważa samobójstwo.
dr Allen Frances
emerytowany profesor i były dziekan wydziału psychiatrii Duke University