Premiera: 21 listopad 2018 r.
Zestaw edukacyjny FONOLANDIA to kompleksowo opracowany pakiet materiałów i publikacji do wykorzystania podczas pracy z dziećmi. Dzięki niemu można w ciekawy, łatwy i wygodny sposób omawiać zagadnienia związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniem z mediów cyfrowych, zjawiskiem fonoholizmu, e-uazależnień i cyberprzemocy.
Z czego składa się zestaw?
Wszystkie elementy zestawu zostały opracowane przez ekspertów z zakresu używania nowoczesnych technologii i mediów cyfrowych oraz nauczycieli praktyków.
W skład zestawu edukacyjnego FONOLANDIA wchodzą:
• przewodnik metodyczny nie tylko dla nauczycieli
• poradnik z praktycznymi wskazówkami i poradami
• raport z badań na temat zjawiska fonoholizmu
• zeszyt ćwiczeń dla dzieci
• 48 kart obrazkowych
• 2 duże plansze edukacyjne
• 2 gry memo
• 2 plakaty
• certyfikat
• wygodne pudełko
Komu pomocny będzie zestaw?
Zestaw edukacyjny FONOLANDIA przeznaczony jest nie tylko dla nauczycieli przedszkolnych oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, psychologów i pedagogów szkolnych czy pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, ale także przez rodziców w domu.
Nauczycielom, którzy chcą bezpiecznie wprowadzić swoich uczniów w świat mediów cyfrowych, szczególnie pomocne będą takie elementy zestawu, jak zeszyty ćwiczeń, plansze edukacyjne i karty obrazkowe. Są to gotowe materiały, których mogą używać w trakcie zajęć.
Psycholodzy i pedagodzy mogą używać zestawu podczas zajęć w poradniach, a także zajęć socjoterapeutycznych z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z materiałów można również korzystać na spotkaniach z rodzicami dotyczących e-uzależnień. Proponowany pakiet świetnie się sprawdzi zarówno podczas warsztatów, jak i pogadanek.
Zestawu mogą również używać sami rodzice. Dzięki kartom obrazkowym, grom memo czy planszom edukacyjnym mogą poprzez zabawę uczyć dzieci, jak odpowiedzialnie używać urządzeń mobilnych.
Jak pracować z zestawem?
Do FONOLANDII zapraszają Ida i Antek – główni bohaterowie projektu. Dzięki nim dzieci poznają świat mediów cyfrowych. Bohaterowie towarzyszą uczestnikom projektu przez 15 bloków tematycznych. W szkołach i przedszkolach nauczyciele mogą realizować poszczególne tematy systematycznie przez cały rok szkolny, natomiast rodzice, psycholodzy i pedagodzy mogą omawiać je w dowolnej kolejności.
Każde spotkanie poświęcone jest innym zagadnieniom, krok po kroku wprowadzającym w tematy związane z używaniem smartfonów, tabletów czy internetu. Podczas poszczególnych zajęć dzieci uczą się, czym są media cyfrowe i urządzenia mobilne oraz jak z nich odpowiedzialnie korzystać, poznają również skutki nadużywania telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów czy komputerów. Na koniec każdego bloku otrzymują naklejki, które potwierdzają zdobycie kolejnego poziomu „odpowiedzialności cyfrowej”.
Miasto Gdynia wspiera i pomaga rozwijać wszelkie inicjatywy adresowane do dzieci i młodzieży, dlatego polecam innowacyjny materiał edukacyjny opracowany przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg pod nazwą „Fonolandia”, dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. […] Nauczyciele w oparciu o przygotowany zestaw oraz ciekawe ćwiczenia będą mieli możliwość zaplanowania cyklu zajęć profilaktycznych dotyczących nadużywania mediów cyfrowych. Jestem przekonany, że materiał edukacyjny „Fonolandia” może pozytywnie zmienić postawy najmłodszych w zakresie codziennego używania mediów cyfrowych, w szczególności urządzeń mobilnych.
Wojciech Szczurek
Prezydent Miasta Gdyni
„Fonolandia” to nowatorskie narzędzie podpowiadające dorosłym, jak stopniowo nauczyć dzieci bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z możliwości, jakie dają media cyfrowe, i uniknięcia związanych z nimi zagrożeń. To narzędzie kompletne, zawierające i obudowę metodyczną, i pomoce dydaktyczne, i zeszyty ćwiczeń, przeznaczone do wykorzystania przez rodziców i wychowawców starszych przedszkolaków oraz młodszych uczniów.
Dr Aleksandra Piotrowska
psycholog, wykładowca, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka
Polecamy recenzje i artykuły:Nie udawajmy, że problemu nie ma.Fonoholizm. Jak radzić sobie z nadużywaniem mediów cyfrowych.