Jacek Mycielski przedstawia się czytelnikom jako mąż, ojciec trójki dzieci i dziadek dwanaściorga wnucząt. W „Elementarzu…”, czerpiąc z własnego doświadczenia i sukcesów w wychowaniu, podpowiada, w jaki sposób można lepiej zrozumieć dziecko, zadbać o jego dobro, ale również swoje – rodzica – i całej rodziny.
Książka odpowiada na wiele pytań i radzi, jak postępować ze swoim dzieckiem, kiedy jest niemowlakiem, przedszkolakiem, pierwszoklasistą, a także nastolatkiem. Znajdziemy w niej nie tylko dużo praktycznych porad, lecz także osobistych wspomnień, co czyni ją bardzo wiarygodną i pasjonującą lekturą. Zawiera oryginalne fotografie z albumów rodzinnych autora, urozmaicone nowoczesną grafiką.
Głównym celem „Elementarza…” jest przekazanie uniwersalnych zasad, przypomnienie zapomnianych podstaw wychowania, a przede wszystkim powrót do tradycji i kultury, których w naszym zabieganym życiu coraz bardziej brakuje.
„Choć każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia wychowawczego, istnieją ogólne zasady, które w większości przypadków się sprawdzają”.
Opinie:
Lekka, dowcipna lektura, nie ma w niej trudnych do przebrnięcia rozdziałów, tylko krótkie porady. Autor sam dobrze wychował trójkę dzieciaków. Dlatego lepiej i lżej się to czyta, jak przemyślenia mądrego wujka, z którego zdaniem się liczysz. Dużo jest teraz poradników specjalistów, psychologów, doradców, które analizują dzieci czy ich zachowania od A do Z. Ta książka wydaje się inna pod tym względem, że to są proste rady dobrego taty.
Ciekawa propozycja, na poważnie, a jednak z lekkim przymrużeniem oka. Tytuł bardzo adekwatny. Jasne, proste podstawy przez studiowanie naukowych lektur, filozoficznych pozycji, stosowanie nowoczesnych metod i technik pedagogicznych często stają się zapomniane i niedocenione. Rady kogoś bliskiego, skierowane do kogoś bliskiego, z serca do serca, autentyczne i szczere.
Zachowanie dzieci odzwierciedla nas samych. „Elementarz” mógłby być zalecany jako lektura obowiązkowa dla rodziców, którzy dostrzegają tę zależność. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Rozbrajające, pełne dowcipu przykłady z prawdziwego życia. Głosi uniwersalne zasady dobrego wychowania. Ciekawy zabieg motywujący – przeniesienie akcentu z dobra dziecka na dobro rodziców, co w konsekwencji przynosi wspólne dobro.
Wydanie |
1 |
Oprawa |
miękka ze skrzydełkami |
Ilość stron |
120 |
Format |
16.5x23.0cm |
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Robert Cialdini
Rok wydania:
2012
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Elaine Aron
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Gabriele Oettingen
Rok wydania:
2018
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Theresa Comito
Rok wydania:
2021
Dlaczego niektórzy ludzie nie akceptują idei wywierania wpływu na innych, ale nie mają nic przeciwko motywowaniu? Moim zdaniem ma to związek z faktem, że stawiają znak równości między wpływaniem na innych a manipulowaniem lub oszukiwaniem, które polegają na zmienianiu ludzi dla własnych korzyści i wpływaniu na nich bez ich wiedzy.
Czytaj więcej
Zazwyczaj podczas kłótni obwiniamy się, grozimy, mamy nierealne żądania. Wychodzimy z założenia, że jedna ze stron musi przegrać, aby druga wygrała. Jedna ze stron musi się mylić, aby druga miała rację. Taka wymiana zdań jest gwałtowna, raniąca i bezproduktywna. Dzieje się tak, gdy np. długo unikamy konfrontacji, tłumimy swoje uczucia i uważamy, że nasze potrzeby są ważniejsze niż drugiej strony.
Jak w takim razie dojść do kompromisu? Czy jest szansa na to, aby każda ze stron mogła otrzymać to, czego pragnie, nie pozbawiając drugiej osoby takiej samej możliwości? Poznaj zasady uczciwej kłótni.
Czytaj więcej
Terapeuci poznawczo-behawioralni pracujący z dziećmi i młodzieżą, doczekali się podręcznika, który w niezwykle przystępny sposób pokazuje jak do tej grupy pacjentów, wykorzystać osiągnięcia terapii schematów.
Czytaj więcej
„Terapia schematów dzieci i młodzieży” wydana pod redakcją Christofa Loose, Petera Graafa i Gerhard Zarbocka, to pionierska pozycja w prężnie rozwijającym się nurcie, jakim jest terapia schematów. Autorzy, badając nieadaptacyjne tryby rozwijającego się młodego człowieka, wykorzystali techniki behawioralne i psychologię rozwojową. Globalne spojrzenie na możliwości adaptacyjne, społeczne i intelektualne dziecka stało się możliwe dzięki czerpaniu z różnych szkół terapeutycznych, między innymi z terapii poznawczo-behawioralnej, terapii Gestalt czy podejścia systemowego.
Czytaj więcej
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Greemberger Dennis, Padesky Christine
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor:
Redakcja: Piasecka Bogusława
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Sławomir Jarmuż, Mirosław Tarasiewicz
Rok wydania:
2017
Wydawca:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Autor:
Elżbieta Zubrzycka
Rok wydania:
2017