Książka prezentuje efektywny model psychoterapii zaburzenia uznawanego przez wielu doświadczonych praktyków za trudne do wyleczenia. Autorzy od lat zajmują się psychoterapią zaburzenia borderline od strony naukowej i klinicznej. Ich publikacja jest przewodnikiem do pracy klinicznej, zaczynającym się od opisania zaburzenia borderline i sposobu kształtowania się schematów u tego typu pacjentów. Przekazywana wiedza podbudowana jest wynikami badań oraz zilustrowana przykładem klinicznym. Na koniec czytelnik znajdzie przydatne arkusze i pomoce psychoeduakcyjne.
Klasyczny model terapii skoncentrowanej na schematach wczesnodziecięcych J.Younga został ostatnimi laty rozszerzony o pracę skoncentrowaną na trybach, czyli sposobach w jaki schematy przejawiają się w aktualnej chwili.
Zmienność trybów i mnogość schematów czynią pracę z pacjentami borderline jednocześnie ciekawą i trudną. Z tego względu przydatny w praktyce klinicznej będzie podręcznik opisujący strukturę terapii od fazy wstępnej, poprzez konceptualizację, radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi, docieranie do traumatycznych wspomnień, aż do kończenia relacji terapeutycznej. Jak rozpoznawać Krytycznego Rodzica, obejść Odłączonego Obrońcę, czy zaopiekować się Wrażliwym Dzieckiem? W Terapii Schematów skoncentrowanej na trybach znajdziemy konkretne wskazówki, jak pomóc pacjentom zdrowieć, dojrzewać i radzić sobie z życiem.
Osoby rozpoczynające pracę w terapii schematów znajdą tu dokładny opis specyficznej relacji terapeutycznej jaką jest ograniczone powtórne rodzicielstwo, z troskliwą opieką, naciskiem na rozwój, empatycznym konfrontowaniem pacjenta z potrzebą zmiany i wyznaczaniem granic przez terapeutę. Autorzy podają konkretne wskazówki, co zrobić w sytuacjach sprawiających szczególne problemy, np. gdy pacjent notorycznie spóźnia się, jest agresywny czy przynosi prezent. W książce znajdziemy także odpowiedź na pytania dotyczące ujawniania własnych emocji i doświadczeń przez terapeutę wobec pacjenta oraz wpływu schematów osobistych terapeuty na problemy w terapii.
W podręczniku Arntza i van Genderen nie może zabraknąć opisu technik stosowanych w terapii schematów, swoistego know how . Czytelnika z pewnością zaciekawią stosunkowo rzadko przedstawiane techniki doświadczeniowe, działające poprzez wyobrażenia, m.in., wyobrażeniowa zmiana skryptów, technika odgrywania ról czy technika krzeseł. Acz przydatne mogą być także proste opisy technik poznawczych (np. ciekawa metoda rozprawy sadowej, testowanie przeszłości) i behawioralnych.
Marzenna Kucińska - superwizor Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej