Spójrzmy prawdzie w oczy: romantyczny związek niczym z kart powieści rzadko się zdarza w prawdziwym życiu. Każda para prędzej czy później zderzy się z problemami wynikającymi z różnych pragnień i dążeń, trudnych do pogodzenia potrzeb i celów czy sprzecznych opinii i postaw. Codzienny stres oraz napięcie związane z obowiązkami i życiem zawodowym wpływają negatywnie nawet na najbardziej oddanych sobie partnerów. Jak więc na nowo rozpalić namiętność, ograniczyć konflikty i przywrócić radość w związku?
Z tego poradnika dowiesz się, w jaki sposób rozwijanie elastyczności psychologicznej pomoże tobie i bliskiej ci osobie wzmocnić i pogłębić łączącą was więź. Poznasz skuteczne metody radzenia sobie z trudnymi myślami i emocjami, wykształcisz zdrowsze nawyki komunikacyjne i nauczysz się stawiać granice. Odkryjesz, jak tworzyć przestrzeń dla siebie i ukochanej osoby, aby pielęgnować indywidualność, jednocześnie budując silną więź opartą na wspólnych wartościach.
Lektura tej książki pomoże ci:
• odzyskać szczęście i poczucie spełnienia w związku;
• skutecznie rozwiązywać konflikty i pogodzić długotrwałe różnice;
• dbać o otwartość i pełną obecność w relacji;
• pielęgnować bliskość, więź i wzajemne zrozumienie;
• działać zgodnie z własnymi wartościami, aby budować głęboką i znaczącą relację.
Łatwo dać się zwieść mitowi wiecznej, romantycznej miłości, która jest prosta i nie wymaga wysiłku. Jednak budowanie bliskości nie zawsze jest proste, a oczekiwanie związku idealnego prowadzi do zachowań, które sprawiają, że partnerzy zaczynają się od siebie oddalać, okopując się w poczuciu skrzywdzenia. Russ Hariss pokazuje, jak wyjść z tej pułapki poprzez zwrot ku swoim wartościom, co pomaga zrozumieć własne potrzeby, ale również budować bliskość w poczuciu wzajemnego zrozumienia. Zamienia oczekiwania na aktywne działania nakierowane na budowanie takiego życia, jakiego się dla siebie pragnie, co może ubogacić związek i pomóc partnerom zbliżyć się do siebie. To świetny poradnik zarówno dla par w kryzysie, jak i dla tych, które chcą uniknąć niepotrzebnych konfliktów w przyszłości. Jest to też wartościowe źródło przydatnych ćwiczeń do wykorzystania przez terapeutów pracujących z parami.
Agnieszka Wroczyńska
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna,
superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Poradnia CBT
Nikt nie potrafi pisać o cierpieniu czy bezsilności tak jak Russ Harris – ze zrozumieniem i współczuciem dla czytelnika. Udało mu się to ponownie w niniejszej książce, skierowanej do osób, które mierzą się z trudnościami w związku. Autor zaprasza w niej do przyznania, że miłość wymaga odwagi i zaangażowania, o które może być trudno, gdy partnerzy mierzą się z zazdrością, odrzuceniem czy myślami o tym, jaka mogłaby być ukochana osoba, gdyby tylko chciała. Dzięki lekturze tego poradnika dowiecie się, co w takich sytuacjach drenuje wasz związek, a co pomaga mu trwać. Liczne ćwiczenia pozwolą wam doświadczyć, jak świadomie wybierać bycie takim partnerem czy taką partnerką, jakimi chcielibyście być – zarówno podczas wspólnej porannej kawy, jak i podczas bolesnej rozmowy o swoich potrzebach.
dr Lidia Baran
psycholożka, terapeutka par, badaczka na Uniwersytecie Wrocławskim,
współkierowniczka studiów podyplomowych poświęconych ACT
Pracę z parą można porównać do budowania domu – jest trudna, czasochłonna, angażująca, zmienna, niepewna, ale zarazem zachwycająca i budująca. Książka Russa Harrisa pomaga czytelnikom odnaleźć sposób na stworzenie przyjaznej dla obojga partnerów przestrzeni do życia, z drzwiami i oknami otwartymi na satysfakcjonującą bliskość. Autor zachęca, inspiruje, uczy pielęgnowania bliskości i intymności w związku pomimo szalejących nieprzyjemnych emocji. Proponuje zasady i strategie, których wdrożenie w życie pozwala parze wypracować dobry dialog, rozwijać życzliwość dla siebie i podejmować działania prowadzące w kierunku wybranych wartości. Jest to mądra i otwierająca lektura, która daje szansę na odnowienie poczucia wspólnoty. Polecam ją osobom, które szukają poradnika do poszerzenia świadomości, parom na rozdrożu, które wyrażają wolę wspólnej pracy nad związkiem, a także specjalistom z obszaru poradnictwa par jako źródło inspiracji w pracy terapeutycznej.
Kamila Stefanik
psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, zaawansowana terapeutka schematu,
superwizorka dydaktyczka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej